X ve Y nesillerinin motivasyon faktörleri, bireysel ve iş değerlerinin örgütsel bağlılıklarına etkisi
Effect of motivation factors, human values and work values of the generation X and generaton Y on organizational commitment
  1. Tez No: 537978
  2. Yazar: MURAT TAŞOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsan hayatında rehberlik ederek hizmet eden, öneme göre değişen, durumlar ötesi, arzulanan hedefler olarak tanımlanabilen değer kavramı, bireyin ait olduğu en küçük toplumsal yapı olan aile ile başlayıp, hayatının sonuna kadar olan bütün toplumsal yapılarda var olan bir kavramdır. Aileden başlayıp, hayatın her safhasında kendini gösteren değer kavramının günümüz insan hayatının en büyük bir bölümünü gerek müteşebbis ya da işletme sahibi, gerekse işletmenin bir çalışanı olarak bireylerin hayatını ve ait olduğu işletemeleri etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada, X ve Y nesillerinin bireysel değerleri, iş değerleri ve motivasyonları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin var olup olmadığı, varsa bu ilişkinin düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışanların değerlerinin belirlenmesi ve işletmelerin hangi değerlere sahip bireylere ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi önem arz etmektedir. Çalışanların sahip olduğu değerlerin örgütlerin devamının sağlanması için onların örgütsel bağlılıklarına bir etkisi olup olmadığı da tespiti bu çalışmada amaçlanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, teorik olarak varsayımlarımızı desteklemektedir. Bireysel değerler ile motivasyon ile örgütsel bağlılık arasında alt boyutlarda farklılıklar olmasına rağmen, anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Değişime açıklık boyutu ve özelinde kendini yönetme düşüncesi ve davranışı ile duygusal ve normatif bağlılık arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu, bu bireylerin duygularından ziyade rasyonel karar alma becerilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Kendini geliştirme boyutu ile ile duygusal ve normatif bağlılığı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ileri sürülmüş, yapılan araştırmada da destekleyici sonuçlar elde edilmiştir. Başarı değerine sahip ve örgütün güç kaynakları üzerinde kontrol sahibi olmak değerine sahip olan bireyler örgütlerin devamını sağlamak ve örgütsel bağlılıklarını sağlamada en önemli ve belirleyici bireyler olacaktır. Bu çalışmanın, hem akademisyenlere hem de uygulayıcılara katkı sağlayacağını ümit edilmektedir. Çalışma farklı sektörler ve nesiller arasında daha fazla araştırma yapılmasına teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of value that can serve as a guide in human life, which can be defined as the desired goals, It is a concept that begins with the family, which is the smallest social structure to which the individual belongs, and which exists in all social structures until the end of his life. It will be inevitable that the concept of value starting from the family and manifesting itself in every phase of life will affect the lives of the individuals and the businesses they belong to either as an entrepreneur or business owner or as an employee of the enterprise. In this study, it is aimed to determine whether there is a relationship between the individual values of the X and Y generations, their motivation and their organizational commitment, and the level of this relationship. It is important to determine the values of the employees and to determine whether or not the enterprises are in need of individuals. It is important to determine the values of the employees and whether enterprises need the individuals with which values they have. The aim of this study is to determine whether the values of the employees have an effect on their organizational commitment to ensure the continuity of the organization. The findings of this study support our assumptions theoretically. Although there are differences between individual values in some dimensions and motivation and organizational commitment, there is a significant relationship. There is a negative and significant relationship between the openness to change dimensions and especially self-direction and behavior and emotional and normative commitment. These individuals have more higher rational decision-making skills than their emotions. It has been suggested that there is a positive and significant relationship between self-enhancement dimension and emotional and normative commitment, and supportive results have been obtained in the study. Individuals who have achievement value and who have the value of power dominance and power resources will be the most important and determining individuals in order to ensure the continuity of the organizations and to ensure their organizational commitment. It is hoped that this study will contribute to both academics and practitioners. The study encourages more research between different sectors and generations.