Kuşak farklarının iş değerleri ile ilişkisi: Bir kamu hastanesi örneği
Relationship between generational differences and work values: A public hospital example
  1. Tez No: 555807
  2. Yazar: BARIŞ ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DÜNDAR ARAVACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzdeki organizasyonlar, eğitim sistemindeki değişiklikler, emeklilik yaşının uzaması, teknolojinin gelişimi ve küreselleşmenin etkileri nedeniyle önemli ölçüde değişmiştir. Bunun bir sonucu olarak günümüzde, hem sağlık bakım alanında hem de diğer alanlarda çok farklı yaş gruplarında benzer statülerdeki bireyler birlikte çalışmaktadır. Ancak her nesil işyerine farklı beklentilerle girmektedir. Yaygın tartışma sonuçlarına göre, farklı nesiller iş değerlerinde farklılıklara neden olan farklı özelliklere sahiptir. Yöneticiler bu farklılıkları yönetemezlerse, farklı kuşaklara mensup bu kişiler arasındaki çatışmalar kaçınılmaz hale gelir. Her neslin değerlerini neyin biçimlendirdiğine dair anlayışı derinleştirmek nesiller arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin daha fazla içselleştirilmesini teşvik ederek işbirliğinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastanede çalışan hemşirelerin iş değerlerini öğrenmek ve iş değerleri ile kuşak farkı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu noktada, Ocak 2018 ile Mayıs 2018 arasında, İzmir'deki nispeten büyük bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 592 hemşireye anket formu uygulanmıştır. Anket formu, demografik bilgiler ve Super'in (1969) İş Değerleri Envanteri ve Wu, Lee, Liu ve Os'un (1996) İş Değerleri Envanteri sorularından oluşmuştur. Çalışmanın bulgularına göre hemşireler için en önemli üç değer“Fedakarlık”,“Başarı”ve“Estetik”olarak belirlenmiştir. İş değerleri ile kuşak farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu, nesiller arası farklılıkların iş değerlerinin iyi bir öngörücüsü olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Ancak, iş değerleri ile hemşirelerin demografik faktörleri arasında da kayda değer farklılıklar bulunmuştur. Bebek Patlaması kuşağının çalışmaya katılmak istememesi sebebiyle çalışma X ve Y nesli üzerinden yürütülmüş ve ilerleyen çalışmalar için farklı nesillerin çalışmaya katılması önerisinde bulunulmuştur. Ayrıca gelecekteki çalışmalar için farklı meslek gruplarının değerlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's organizations have changed considerably due to changes in the education system, prolongation of retirement age, development of technology and effects of globalization. As a result, individuals with similar status in different age groups work together in both health care and other fields. But each generation enters the workplace with different expectations. According to the mainstream publication discussions, different generations have different characteristics that cause differences in their work values. If managers cannot manage these differences, conflicts between these individuals belonging to different generations become inevitable. Deepening your understanding of what shapes the values of each generation promotes greater internalisation of the differences and similarities between the generations, leading to enhanced collaboration. The aim of this study was find out work values of nurses who work in hospital and analyze the relationship between work values and generation gap. At this point, between January 2018 and May 2018, a questionnaire form was applied to 592 nurses working in a relatively big training and research hospital in İzmir. The questionnaire form consisted of questions of demographic informations and Super's (1969) and Wu, Lee, Liu ve Os' (1996) Work Values İnventory. Findings of this study indicated that the three most highly ranked work values for nurses were:“Alturism”,“Achievement”, and“Aesthetics”. A statistically significant difference was found between the work values and the generational differences. This result has been interpreted as generational differences were good predictors of work values. However, significant differences were found between the demographic factors and work values of nurses too. As Baby Boomer generation did not want to participate in the study, the study was carried out through the X and Y generation and it was suggested that different generations be included in the study for further studies. It was also suggested to evaluate different occupational groups for future studies.