Türkiye'de kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı istihdama etki eden mikro faktörlerin analizi: Bölgeler arası bir karşılaştırma
Informal employment in turkey and analysis of micro factors which affect informal employment: A comparison between the regions
- Tez No: 538004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yıllarda gelişmekte olan ülkelerin başlıca sorunlarından olan kayıt dışı istihdam kavramı Türkiye içinde çözülmesi oldukça zor bir problem haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kayıt dışı istihdamın nedenlerini araştırmak ve bölgeler arası bir karşılaştırma yaparak, hangi bölgede hangi faktörlerin kayıt dışı istihdamı artırdığını ortaya koymaktır. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu 2015 Hanehalkı İşgücü anketinden elde edilen veriler kullanılarak İkili Lojistik Regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Kayıt dışı istihdam kavramının bir çok değişkenden etkilendiği fakat bu etkilerin her bölge için farklı oranlarda ortaya çıktığı ve bazı bölgelerde olumlu etkiye sahip olan değişkenlerin diğer bölgelerde kayıtlılığı olumsuz etkilediği görülmüştür. Kullanılan cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni durum, çalışılan işyeri sektörü, çalışan sayısı, çalışma şekli ve iş süreklilik değişkenleri anlamlı ve kayıt dışı istihdama etki eden faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of informal employment which has been the main problem of developing countries in recent years has become a tough problem to solve for Turkey too. The purpose of this study is investigating reasons of informal employment and determining factors which increase informal employment for each region by comparing regions. In this study, data which is obtained from 2015 household labour force survey of Turkish Statistical Institute is analysed by double logistic regression method. It is seen that informal employment is affected from many variables which have different ratios for each region and it is also seen that some variables have positive effects for particular regions whereas they affect the other regions negatively. It is determined that variables like gender, educational level, marital status, sector of workplace, number of employees, manner of work, business continuity affect informal employment and they are meaningful.