Sağlık sektöründe kadın istihdamı ve çalışma hayatı sorunları
Women's employment and working problems in health sector
  1. Tez No: 700929
  2. Yazar: BURÇAK NAKIŞCİ KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Healthcare Management, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, hatta bunun da ötesinde sosyolojik ve psikolojik olarak toplumsal hayatta kendilerine yer edinebilmeleri noktasında çalışma hayatında istihdama katılabiliyor olmanın önemi büyüktür. İstihdam, günümüzde toplumların en önemli sosyo-ekonomik sorunlarından birini oluşturmaktadır. Söz konusu bu istihdam sorunundan kadınlar büyük ölçüde etkilenmektedir. Kadınların iş gücü piyasalarına katılması, toplumsal hayatta sosyalleşme, kültürel olarak toplumdaki diğer bireylerle etkileşime girebilme, kendilerini psikolojik olarak daha iyi ve mutlu hissetme, saygınlık kazanma, tatmin duygularının gelişmesi ve ekonomik özgürlüğe sahip olabilme gibi getiriler sağlamakta, bunun yanı sıra ülkenin kalkınma düzeyinin ve toplumsal refahının artışı üzerinde de önemli oranda bir etki yaratmaktadır. Toplum nezdinde 'güçsüz cinsiyet' olduğu algısına bağlı olarak kadınların istihdama dahil olabilmeleri başlı başına bir sorun iken, istihdamda bulunan kadınların iş yaşamında karşılaştığı sorunlar da ayrı bir inceleme konusu olmaktadır. Bu bağlamda düşük ücretlerle çalıştırılma, iş yaşamındaki karar organlarının dışında yer alma (Cam Tavan Sendromu), niteliksiz ve verimsiz sektörlerde ve işlerde istihdam edilme, iş hayatı ile aile yaşamı arasında bir denge kurmak durumunda kalma, fazla mesai, hafta sonu ve tatil günlerinde çalıştırılma gibi ağır şartlarda iş hayatında bulunma, sözlü ve fiziksel taciz vakalarına maruz kalma, kayıt dışı ve sosyal güvencesiz çalıştırılma, iş yaşamında kabul görebilmek için erkeklere nispeten daha çok çaba sarf etmek zorunda kalma gibi sorunlar kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları cinsiyet temelli sorunları olarak görülmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de kadın istihdamının mevcut durumu, kadınların istihdamının tarihsel gelişim süreci ve istihdamdaki kadınların iş hayatında yaşamış olduğu sorunlar çerçevesinde sağlık sektöründe çalışan kadınların sorunlarını araştırmak, bu sorunlara karşı kadınları temel alan sosyal politikalarla çözüm geliştirerek bilimsel bilgiye katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda Ankara ili içerisindeki sağlık sunucularında istihdam edilen kadın çalışanlar ile yapılandırılmış mülakatlar yapılarak, sağlık çalışanı kadınların iş hayatına ilişkin yaşadığı zorluklar ile bu zorlukların iş ve aile hayatına yansıması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of individuals to meet their basic needs, and even beyond that, to take their place in social life sociologically and psychologically depends on their ability to participate in employment in working life. Employment is one of the most important socio-economic problems of societies today. Women are greatly affected by this employment problem. The participation of women in the labor market provides benefits such as socialization in social life, being able to interact with other individuals in the society culturally, feeling themselves better and happier psychologically, gaining dignity, developing feelings of satisfaction and having economic freedom, as well as the development level and social It also has a significant impact on the increase in welfare. While the inclusion of women in employment is a problem in itself due to the perception of“weak gender”in the society, the problems faced by women in employment in business life are also a subject of investigation. In this context, working for low wages, being outside the decision-making bodies in business life (Glass Ceiling Syndrome), being employed in unqualified and unproductive sectors and jobs, having to find a balance between work life and family life, overtime, working on weekends and holidays. Problems such as working under severe conditions, being exposed to verbal and physical abuse cases, working informally and without social security, having to make more effort than men in order to be accepted in business life are seen as gender-based problems faced by women in working life. In this study; The current status of female employment in Turkey, around issues of women's employment in the process of historical development and have lived women in business and employment investigate the problems of women working in the health sector, women in key areas against these problems are intended to contribute to scientific knowledge by developing solutions to social policy. In this context, by conducting structured interviews with female employees employed in healthcare providers in Ankara, the difficulties faced by women in healthcare and their reflection on business and family life were investigated.