Sütün elektrik iletkenliğinden subklinik mastitisin bulanık mantık yöntemi ile tespiti
The determination of subclinical mastitis with fuzzy logic detertion method from milk electrical conductivity
- Tez No: 538015
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Konya ili Karapınar ilçesinde bulunan özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca sığırlarda bulanık mantık yöntemi ile Somatik Hücre Sayısı ve Elektrik İletkenlik değerlerinden yararlanarak subklinik mastitisin belirlenmesi imkanını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde somatik hücre sayısı ortalaması 348.15337±336.4972, elektrik iletkenliği ortalaması 4.2351±0.1761 olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında süt örneklerinin laktoz ortalaması 4.84055±0.26161, protein ortalaması 3.23387±0.17648, yağ ortalaması 3.09006±0.47591 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigation the possibility of determination of subclinical mastitis by using fuzzy logic method from the Somatic Cell Number and Electrical Conductivity values in Holstein cattle reared in a private enterprise in Karapinar district of Konya province. As a result of the analysis, the mean number of somatic cells and electrical conductivity values were determined as 348.15337 ± 336.4972, 4.2351 ± 0.1761, respectively. In addition, the mean lactose, protein and fat of milk samples was found to be 4.84055 ± 0.26161, 3.23387 ± 0.17648 and 3.09006 ± 0.47591, respectively.