Klorofil A, krokin ve çeşitli asit türevlerinin çizgisel ve çizgisel olmayan optiksel davranışlarının araştırılması
The investigation of linear and nonlinear optical behaviour of chlorophyll A, crocin and several asit derivatives
  1. Tez No: 538016
  2. Yazar: BERNA BETÜL TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Malezya'da bulunan Malaya Üniversitesi, Fen Fakültesi Fizik Laboratuarı'nda sentezlenmiş olan Klorofil a ve Krokin moleküllerinin statik ve dinamik çizgisel kutuplulukları, statik ikinci yüksek kutuplulukları, UV-Vis dalga boyları ab-initio ve yoğunluk fonksiyonel teori metotları kullanılarak hesaplanmıştır. Klorofil a ve Krokin'in en yüksek işgal edilen moleküler orbitalleri (HOMO) ve en düşük işgal edilmeyen moleküler orbitalleri (LUMO), yoğunluk fonksiyonel teori ile elde edilmiştir. Ayrıca; bu tez çalışmasında, Malezya'daki Araştırma Laboratuvarı'nda sentezlenen Ferulik asit ve Senodeoksikolik asit bileşiklerinin elektrik dipol moment, statik çizgisel kutupluluk, statik birinci yüksek kutupluluk, statik ikinci yüksek kutupluluk ile dinamik çizgisel kutupluluk, dinamik birinci ve ikinci yüksek kutuplulukları ab-initio ve yoğunluk fonsiyonel teori kullanılarak hesaplanmıştır. Ferulik asit ve Senodeoksikolik asit için HOMO-LUMO değerleri yoğunluk fonksiyonel teori kullanılarak türetilmiştir. Tez çalışmasında çalışılan tüm bileşikler için hesaplanan çizgisel ve çizgisel olmayan optiksel sonuçlar; Malezya'daki Araştırma Laboratuvarı'nda elde edilen deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MS thesis study, static and dynamic linear polarizabilities, static second hyperpolarizabilities, UV-Vis wavelengths of chlorophyll a and crocin synthesized at Malaya University, Faculty of Sciences, Department of Physics, Recearch Physics Laboratory, in Malaysia have been calculated using ab-initio and density functionel theory methods. The highest occupied molecular orbitals (HOMO) and the lowest unoccupied molecular orbitals (LUMO) for chlorophyll a and crocin have been evaluated by density functional theory. Besides, in this MS thesis; the electric dipole moments static first and second hyperpolarizabilities, dynamic linear polarizabilities, first and second hyperpolarizabilities of chenodeoxycholic acid and ferulic acid have been computed by means of ab-initio and density functional theory procedures. The HOMO-LUMO values for ferulic acid and chenodeoxycholic acid have been obtained by density functional theory. The linear and nonlinear optical results of all compounds calculated in this MS thesis study have been compared with the experimental data performed at the Research laboratory in Malaysia.