Development of a mathematical model for a secondary settling tank in wastewater treatment plants with control purposes
Atıksu arıtma tesislerinde ikincil çökeltme tankının kontrol amaçlı matematiksel modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 538038
  2. Yazar: FOUZAN ISHAQUI SYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGAY KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İkincil çökeltme tankları, atık su arıtma tesislerinde yer alan önemli süreçlerden biridir. Sürecin tasarım ve istenen değerlerde çalıştırılması için matematiksel modeline sıklıkla başvurulur. İkincil çökeltme tanklarının modellenmesi, çamur taneciklerinin çökelmesinden dolayı doğrusal olmayan ve yüksek derecede birbirine bağlı dinamikler ortaya çıkmaktadır bu sebeple oldukça zor bir problem haline dönüşür. Yağmur ve taşma gibi bozucuların etkilerini kaldırmak için çökeltme sürecini formüle etmek ve geri beslemeli kontrol çözümleri sağlamak amacıyla bir süreç kontrol mühendisliği yaklaşımı gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, tipik bir atıksu arıtma tesisinin ikincil çökeltme tankının yer alan tüm önemli dinamikleri kapsayan bir matematiksel modelini geliştirmektir. Geliştirilen model, bilgisayar simülasyonları için yeterince basit ve geri beslemeli kontrol uygulamaları için elverişlidir ayrıca çökeltme tankındaki asılı katıların sıkıştırma, dağılma ve engellenmiş çökeltme özelliklerini manevra özgürlüğü de kazandırır. Gerçekçi koşullarda geliştirilen modeli test etmek için bilgisayar simülasyonları yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Geliştirilen modelin etkinliğini ve geri beslemeli kontrol çözümleri için olası uygulamayı ortaya koymak için simülasyon sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sedimentation is one the most important processes in the understanding of wastewater treatment plants, and secondary settling tanks have been frequently investigated with mathematical models for design and operation. Modeling of secondary settling tanks has been a difficult problem due to highly coupled dynamics and non-linearity in the settling of sludge particles. A process control engineering approach is required to formulate the settling process and provide feedback control solutions for compensation of disturbances like rainfall and overflow. The main purpose of this research is to develop a mathematical model that covers all significant dynamics involved in the secondary settling tank of a typical wastewater treatment plant. The developed model is simple enough for computer simulations and convenient for feedback control applications, and it allows for freedom to maneuver with hindered settling, compression and dispersion properties of the suspended solids in a settling tank. Computer simulations are performed for testing the developed model in realistic conditions, and results are analyzed. A discussion of the simulation results is presented to reveal the efficacy of the developed model and possible implementation for feedback control solutions.