An examination of Turkey's environmental policies with environmentally extended input-output analysis approach
Türkiye'nin çevre politikalarının çevresel girdi-çıktı analizi yaklaşımıyla incelenmesi
  1. Tez No: 538065
  2. Yazar: VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ASU ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki çevre politikaları çevresel olarak genişletilmiş girdi-çıktı analizi (ÇGGÇA) kullanan bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'nin yurtiçi ve ithalat girdi-çıktı tabloları ve ürün gruplarına göre yurtiçi üretim ve ithalat değerlerinden hesaplanan farklı ağırlıklar yardımıyla sektörel ayrıştırılması yapılan ülke girdi-çıktı tablosu ve bu ayrıştırılmış tabloya göre sektörel ayarlanması yapılan hava emisyon hesapları kullanılarak Türkiye'nin nihai tüketim, yatırım (gayrisafi sermaye oluşumu), ihracat ve ithalat bileşenleri için de ayrı ayrı olmak üzere toplam tüketim temelli emisyon envanteri (TTE) oluşturulmuştur. İlk olarak, tüketim temelli emisyon envanterindeki tüm değerlerin toplamına eşit olan Türkiye'nin emisyon sorumluluğu hesaplanıp ülkenin toplam emisyonlarıyla karşılaştırılmış, Türkiye'nin emisyon sorumluluğunun toplam emisyonlarından %2,4 oranında daha yüksek olduğu bulunmuştur. İkinci olarak, hava emisyon hesapları ve hesaplanan emisyon envanterleri kullanılarak kritik ürün grupları belirlenmiş ve Türkiye'nin Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı (NUBK) dokümanı her bir kritik ürün grubu için incelenmiştir. Bu dokümanın, çoğu emisyon kaynaklarını dikkate almasına rağmen Türkiye'nin 2012 yılındaki en büyük endüstrisi ve tüketim temelli emisyonlarda en büyük paya sahip olan inşaat sektörünü ve onun üretim zincirlerinde önemli payı olan diğer metalik olmayan mineral ürünleri imalatı ürünlerini içermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental policies in Turkey are examined with an approach that employs an environmentally extended input-output analysis (EEIOA). To this end, Turkey's consumption-based emission inventory (CBI) with a decomposition of final demand components that are final consumption, investment (gross capital formation), exports and imports is created using Turkey's input-output table that is disaggregated with the help of its domestic and import decompositions and different weights calculated from Turkey's domestic outputs and imports by product group and air emission accounts that is adjusted to the disaggregated table. Firstly, Turkey's emission responsibility which equals to the sum of the elements of the consumption-based inventory is calculated and compared with its total emissions and it is found that Turkey's emissions responsibility is 2,4% larger than its own production-based emissions. Then, some critical product groups are determined with the help of both air emission accounts and calculated consumption-based inventories and the implications of Turkey's Intended Nationally Determined Contribution (INDC) is examined for each critical product group. It is found that although Turkey's INDC considers many important emission sources that contribute a large part of its total emissions, it misses the products of manufacture of other non-metallic minerals that have an important share in the supply chains of construction sector, the largest industry and the one that is the largest in Turkey's CBI in 2012.