BDS 520 kapsamında analitik inceleme prosedürleri ve etkinliğinin analizi
Analytical review procedures and analysis of their efficiency within the scope of ISA 520
  1. Tez No: 538071
  2. Yazar: HALİSE NUR ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Bağımsız denetim, finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin, finansal raporlama standartlarına uygunluğu ve doğruluğu hususunda, makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla, denetim standartlarına öngörülen gerekli bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanması sürecidir”(KGK,28347 sayılı yönetmelik,md.3). Bu kapsamda bağımsız denetçinin, denetim sürecindeki esas rolü finansal tabloların doğruluğunu ve güvenilirliğini araştırmaktır. Bağımsız denetimin riski belirleme ve değerleme sürecinde aşamalardan biri kanıt toplamadır. Kanıt toplama tekniklerinden olan Analitik Prosedürleri denetçiye maliyet ve zaman avantajı sağlayarak kaliteden ödün vermeden faaliyetlerini etkin şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Analitik Prosedürlerin kullanılmasındaki temel amaç, işletme tarafından beyan edilmiş bilgiler ile denetçinin çalışmaları neticesinde işletme içinden veya dışından elde edilmiş verilerin önceden belirlenmiş standartlara uygun olarak karşılaştırılması ve sonuçlara göre denetim faaliyetlerine yön verilmesidir. Analitik Prosedürlerin uygulanması hata ve hile kaynaklı önemli yanlışlık risklerinin yüksek olduğu kısımların tespit edilmesinde denetçiye önemli ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle analitik incelemenin bağımsız denetim sürecindeki yeri oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında, analitik prosedürlerin denetim firmaları tarafından denetimin hangi aşamalarında, hangi tekniklerle kullanıldığı, denetçilerin prosedürler hakkındaki farkındalık düzeyleri ve prosedürlerin denetim sürecine sağladığı fayda düzeyi geliştirilen anket soruları ile araştırılmaktadır. Analitik Prosedürlerin bağımsız denetim standartları dikkate alınarak denetimin tüm aşamalarında kullanıldığı, denetçiler tarafından faydalı bulunduğu ve denetimin etkinliğine maliyet, zaman ve iş gücü tasarrufu ile katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Independent auditing is carried out by applying all necessary independent auditing techniques foreseen in generally accepted auditing standards in order to obtain sufficient and appropriate independent auditing evidence to ensure that the financial statements and other financial information of the companies comply with the criterias determined for these tables and information by evaluating and resulting through books, records and documents wit the indipendent audit report”(KGK, guide no 28347, md.3). In this scope, the main role of independent auditor during auditing process is investigating the accuracy and reliability of financial statements. One phase of risk identification and evaluation of independent auditing process is collection of evidence. Analytical Review Procedures which is a kind of evidence collection technique provide cost and time advantage to the auditor and ensure their efficient execution without compromising on quality. The main purpose of analytical procedures is the comparison of information declared by the entity and data obtained by the results of the auditor's work from inside or outside of the entity in accordance with the prescribed standards and is to give direction to audit activities according to the results. Application of analytical procedures provides significant convenience to the auditor in identifying parts of which the risks of material misstatement due to error and fraud are high. Therefore, the status of analytical review in the process of independet audit is very important. Within the scope of this study, the analytical procedures are used by the audit firms at which stages of the audit and by which techniques, the levels of awareness of the auditors about the procedures and the level of benefit that the procedures provide to the audit process are investigated by the developed survey questions. It has been concluded that analytical procedures are used in all stages of the audit by considering the independent auiditing standars, are found to be beneficial by the auditors and contribute to the effectiveness of the audit with cost, time and labor saving.