Patent Hukukunda kullanmama nedeniyle zorunlu lisans
Compulsory licensing on the grounds of non-working in Patent Law
- Tez No: 538090
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın konusu, patent hukukunda kullanmama nedeniyle zorunlu lisans kurumudur. Zorunlu lisans, patent sahibinin rızası olmaksızın bir kamu otoritesi tarafından üçüncü bir kişinin patenti kullanmasına izin verilmesidir. Patentin kullanılmaması ise, patent sahibinin patenti ekonomik olarak değerlendirecek iş ve işlemlerde bulunmamasıdır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, zorunlu lisansın tanımı, hukuki niteliği ve zorunlu lisansa ilişkin hukuki düzenlemeler ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, patentin kullanılmaması konusu incelenmektedir. Bu çerçevede, kullanma yükümlülüğü, kullanma usulü ve kullanmanın ispatı konuları üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanma yükümlülüğünün gereği gibi yerine getirilmemesi ve bu yükümlülüğe getirilen muafiyetlerden bahsedilmektedir. Çalışmanın son bölümünde, kullanmama nedeniyle zorunlu lisansa karar verilmesi süreci üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda, taraflar arasında sözleşme görüşmeleri, zorunlu lisans talebi, zorunlu lisans kararı, karara itiraz usulü, zorunlu lisansın iptali ve sona ermesi hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is compulsory licensing on the grounds of non-working in patent law. Compulsory licencing is an authorization granted by a competent authority to a third party to use an invention without the consent of the patent holder. When a patentee does not exploit his patent economically, that patent is considered nonworking. In the first chapter of this study, the definition and legal characteristic of compulsory license and legislation related to compulsory license are examined. In the second chapter of the thesis, the concept of non-working of patent is scrutinized. In this framework, obligation to use patent, the methods of patent usage and the ways of proving patent usage are discussed. Besides, non-fulfillment of obligation to use patent properly and exemptions to this obligation are mentioned. In the final chapter, the process of granting a compulsory license on the grounds of non-working is analyzed. In this context, pre-contract negotiations, request for compulsory license, compulsory licensing decision and abjudicating to this decision, nullifying and termination of compulsory license decision are examined.