Öğretmenlik uygulamasında dönüt konusunda öğretmen adaylarının görüşleri
The views of prospective teachers about feedback providing during teaching practicum
- Tez No: 538111
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen eğitiminin önemli bir parçası olan öğretmenlik uygulaması sürecinde öğretmen adaylarının dönüt faktörüne yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel yöntem ile yapılmış bir durum çalışmasıdır. Nitel araştırmada çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 24 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda öğretmenlik uygulamasında dönüt faktörüne yönelik öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemek amacıyla araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlik uygulama sürecinin mesleki gelişime en fazla katkısının sınıf yönetimi alanında olduğu, öğretmen adaylarının genel olarak olumlu dönütler aldıkları, dönüt türlerinden genelde sözlü dönütü tercih ettikleri, öğretmenlik uygulamasındaki süresinin dolayısıyla niteliğin yetersiz olduğu ve genel olarak tüm kaynaklardan dönüt geldiği yönünde bulgulara rastlanmıştır. Bu bilgilere dayanarak etkin dönütün genel olarak uygulama sürecinde öğretmen adaylarının gelişimine özellikle öğrenme-öğretme süreçlerine önemli katkılar sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of prospective teachers on the feedback providing during the teaching practicum which is an important part of teacher education program. The research is a case study as a type of qualitative method. Study group of the research in the qualitative dimension consists of 24 prospective teachers from Gazi University Faculty of Education during the 2017-2018 academic year. The prospective teachers are determined by the purposive sampling method. In order to determine the views of prospective teachers about feedback factor in teaching practicum, semi-structured interview form is used as a tool of collecting data. According to the findings of this study, there are many contributions of the practicum experience. The most important contribution of the teaching practicum in terms of the professional development is in the field of classroom management. Generally positive views are expressed regarding feedback providing during practicum. There are also negative views about effectiveness and duration of the practicum. The prospective teachers think that oral feedback is mostly provided and almost all of the feedback sources provide feedback during practicum. Based on the information, it can be said that effective feedback generally provides the development of prospective teachers especially in teaching-learning process during teaching practicum.