Resim iş eğitimi anabilim dalı özel öğretim yöntemleri dersinin öğretmenlik uygulamaları dersine yansımaları
Department of fi̇ne arts of abour the reflecti̇on of at speci̇al teachi̇ng metods the teachi̇ng practi̇ce lesson
  1. Tez No: 356661
  2. Yazar: NAZLI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı 4. Sınıf öğrencilerinin Özel Öğretim Yöntemleri 1 ve 2 dersinde kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerin Öğretmenlik Uygulamasını dersine yansımasına yönelik öğrenci görüşleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Uygulamaya katılan öğretmen adaylarının derslerde kullanılan yöntem ve teknikler konusundaki öğrenci görüşleri, öğretmenlik uygulaması dersine katkısı öğrenci tarafından nasıl değerlendirildiği, sistemin işleyen ve işlemeyen yanlarının ortaya konması adına önemlidir. Bulgular ve yorum kısmında elde ettiğimiz veriler doğrultusunda Özel Öğretim Yöntemleri 1 ve 2 dersleri, Öğretmenlik Uygulamasında oldukça önem arz etmektedir. Özel Öğretim Yöntemleri 1 ve 2 derslerinin Öğretmenlik Uygulamasıyla paralel gitmesi gerektiği, özel öğretim yöntemleri ders içeriğinin uygulama okullarının müfredatıyla senelik olarak güncellenmesi ve ders içeriğinin buna uygun hazırlanması, öğretim yöntem ve tekniklerinin çeşitliliğinin artırılması, dönüt ve düzeltmelerin daha fazla verilmesi, öğretim etkinliklerinin öğretmen adayları, danışman, uygulama okulları ve ders hocalarının iş birliği ile programlanması ve eksikliklerin değerlendirme oturumları yapılarak tamamlanması gerekliliği sonucuna ulaştığımızı ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the ideas of the four grade students at Gazi Üniversity Department of Fine Arts abour the reflection of the teaching methods and tecniques used at Special Teaching Metods Lesson 1 and 2 to the Teaching Practice Lesson are tried to be evaluated. The ideas of the participant students who are prospective teachers about teaching methods and tecniques are important in the name of the benefit to Teaching Practice Lesson, how it is evaluated by students, the definion of the working and non workingparts of the system. The data we got from findings and comment part shows that Spacial Teaching Methods Lesson 1 and 2 are very important for Teaching Practice. We can state that Special Teaching Method Lesson 1 and 2 should be paralel to Teaching Practice, the Special Teaching Techniques Lesson content should be updated yearly with the cirrculum of pratice schools and the lesson content should be prepared according to this, the varietyof Teaching Methods and Tecniques should be increased, more feedback and more correction should be given, teaching activity should be programmed and made up a shortage in cooperation with prospective schools and lesson teachers.