Bir testin DMF'li madde içeren ve DMF'li maddeden arındırılmış formlarından kestirilen yetenek kestirimlerinin karşılaştırılması
Comparison of the exam tests which include DIF items and which are purified from DIF items
- Tez No: 538153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada bir testin DMF'li madde içeren ve DMF'li maddeden arındırılmış formlarından kestirilen yetenek kestirimleri karşılaştırılarak bu kestirimler arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından R 3.4.1 programı kullanılarak manipüle edilen değişkenlere göre farklı koşullar altında simülasyon çalışmasıyla veri üretilmiştir. Manipüle edilen değişkenler düzeylerine göre örneklem büyüklüğü (n=1000 ve n=2000), madde sayısı (k=40 ve k=60) ve DMF oranı (d=%5 ve d=%10) olarak belirlenmiştir. Değişkenlerin çaprazlanması sonucunda sekiz koşulun her birine uygun olacak şekilde DMF'li madde içeren veriler üretilmiştir. Üretilen veriler kullanılarak her koşulun öncelikle DMF'li madde içeren formlarının yetenek kestirimleri (θ1) gerçekleştirilmiştir. Ardından DMF içeren maddeler testten arındırılarak aynı formlar üzerinden tekrar yetenekler kestirilmiştir (θ2). Bu yetenek parametreleri arasındaki ilişki Spearman Sıra Farkları Korelasyon Analizi kullanılarak sekiz koşula göre ayrı ayrı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the exam tests which include DIF items and which are purified from DIF items. While doing this, the ability estimations and purified DIF items are compared to understand whether there is a correlation between the estimations. The researcher used to R 3.4.1 in order to compare the items and after this situation; according to manipulated factors, we carried out the data production under different circumstances with the help of simulation study. The manipulated factors were determined levels of sample size (n=1000 and n=2000), test lenght (k=40 and k=60) and percentage of DIF (d=%5 and d=%10). After crossing the factors, the data which included DIF items suitable for each of eight conditions. By using the new data each condition's DIF items' ability estimations were carried out .Afterwards, DIF items purified from the tests and later the abilites were estimated. The correlation between the ability parameters was calculated by using the Spearman's Rank Correlation Coefficient and these parameters were calculated separately according to the eight conditions.