Amerikan Board'ın eğitim faaliyetlerine bir örnek: Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nin kuruluş süreci (1873-1945)
An example of the American Board activities: The establishment of scutari American college for girls, (1873-1945)
  1. Tez No: 538152
  2. Yazar: SENEM CİVGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERCAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu doktora tezinde Amerikan Board Teşkilatı'nın İzmit Bahçecik İstasyonu'nda faaliyete geçen, Bahçecik Yatılı Kız Okulu'nun Üsküdar Amerikan Kız Lisesi'ne dönüşümü ile bu kurumun Bahçecik, Adapazarı, İzmit ve İstanbul hattında uzanan tarihi incelenmektedir. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, Amerikalı Protestan misyonerlerce kurulmuş ve onlar tarafından idare edilmiştir. Tarihi XIX. yüzyılın son çeyreğinde Bahçecik'te başlayan okulun faaliyetleri, zamanla Adapazarı ve İzmit'te devam etmiştir. Kurum kurulduğu dönemin konjonktürleri gereği üç kez taşınmıştır. Nitekim taşındığı son il olan İstanbul'da halen faaliyetlerini sürdürmektedir. Okulun kurulduğu ve taşındığı noktaların tercihine bakıldığında, özellikle Ermeniler'in yoğun yaşadığı bölgelerin seçildiği görülmektedir. Okulda yürütülen eğitim-öğretim faaliyetleri incelendiğinde ise çağdaş bir anlayış ile hazırlanan ders müfredatı çerçevesinde, yenilikçi ve pragmatik bir eğitim sisteminin oluşturulduğu göze çarpmaktadır. Bu minvalde modern derslerin yanı sıra kızlara kendilerini bireysel olarak geliştirebilecekleri dikiş, nakış, el sanatları vb uygulamalı dersler de verilmiştir. Okulun işleyişi ele alındığında, yerel halkın bu eğitim kurumuna yakın destekte bulunduğu, misyonerlerle birlikte mütevelli heyetleri oluşturdukları ve okulun finansını sağladıkları görülmektedir. Keza bu kurumdan mezun olanların, bilahare okul ve diğer misyoner okulları bünyesinde istihdam edildikleri gözlenmektedir. Nihayet okulu himaye eden Amerikalıların farklı konjonktür ve zamanlarda, dönemin şartlarına hızla uyum sağlayarak faaliyetlerini aksatmadan yollarına devam ettikleri dikkate şayandır
Özet (Çeviri)
In this Ph. D. thesis, the transformation of Bahcecik Boarding School for Girls which commenced operations in the Bahcecik Station to Scutari American College for Girls and its history extending from Bahcecikto Adapazari, Ismit and Istanbul will be studied. Scutari American College for Girls was established and managed by the American Protestant missionaries. The activities of the School, which started in Bahcecik in the last quarter of 19th Century, continued in Adapzari and İsmit in time. The School moved three times as a result of the conjuncture of the era.Ultimately, the School still operates in in Istanbul where it moved last. When the places where the school was established and moved were taken into consideration, it can be seen that especially theplaces which were densely populated by Armenians were selected. If the educational activities at the school were studied, an innovative and pragmatist educational system can be observed to have beencreated within the frame of a curriculum which was prepared in a modern approach.Within this manner, along with these modern courses, girls had practical classes such as sewing, embroidery, handcrafts etc., by which the girls could improve their individual skills. When the functioning of the school was considered, it is observed that the locals supported the school intensely; formed board of trustees with the missionaries and provided funds for the school. Likewise, the graduates of the school were later employed by this school or other missionary schools. Finally, it was worth realizing that the Americans who patronized the school continued their activities without interruption by rapidly complying with the changing conditions and conjuncture