Ön çapraz bağ operasyonları sonrasıtibial torsiyon açısının değerlendirilmesi
The evaluation of tibial torsion angle after anterior cruciate ligamentreconstruction
- Tez No: 538276
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ZERGEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Ön Çapraz Bağ Operasyonları Sonrası Tibial Torsiyon Açısının Değerlendirilmesi Giriş: ÖÇB yeniden yaralanmalarına zemin hazırlayan biyolojik ve anatomik nedenler vardır. Anatomik nedenlerden biri de alt ekstemiteye ait torsiyonel problemlerdir. Alt ekstremite torsiyonel problemlerinden en önemlilerinden biri de artmış tibial torsiyondur. Artmış tibial torsiyon açısı (TTA) ve yeniden yaralanma ilişkisi ile ilgili literatürde çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı tibial torsion açısının opere dizde nasıl etkilendiğini saptamak, ve operasyon sonrası rehabilitasyonla ilişkisini ortaya koymaktır . Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, 18-40 yaşları arasında, izole ÖÇB yaralanması sonrası hamstring oto-greft kullanılarak opere edilen, operasyon sonrası 6. ay ile 24. ay arasındaki dönemde olan 21 erkek hasta katılmıştır. Hastaların opere diziyle normal dizlerine Lachman, KT-1000 ölçümleri yapılmış ve Lysholm skorlarına bakılmıştır. Hastalara her iki dize 60 ve 180 derece açısal hızlarla izokinetik test yapılmış ve her iki alt ekstremitelerindeki TTA'larına bilgisayarlı tomografi ve fizik muayene yöntemleriyle bakılmıştır. Bulgular: Çalışma sonunda normal dizlerle opere dizler arasında TTA değişimi saptanmamıştır (p>0,05). Lysholm, KT-1000 ve Lachman değerleriyle TTA değişimleri arasında anlamlı farklar saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of Tibial Torsion Angle After Anterior Cruciate Ligament Reconstruction Introduction: There are several factors, such as biological, anatomical, travmatic factors cause of operated ACL re-injuries. One of the anatomical factors, the lower extremity torsional problems, especially increased tibial torsion angle (TTA). There is no study of the literature regarding the relationship increased TTA and re-injury. The purpose of this study was to determine how that affected the tibial torsion angle of the knee operated on, and is to understand the relationship between post-operative rehabilitation and TTA. Materials and Methods: 21 male patients between the ages of 18-40 were participated in this study. Patients have isolated ACL injury which has been operated using the hamstring auto-graft. And there were in post-operative rehabilitation 6 months and 24 months period. Lachman, KT-1000 measurements and Lysholm scores were evaluated. Patients both knees were tested at 60 and 180 degrees of angular velocities with isokinetic dinamometer. Both lower extremity TTA's were evaluated with computed tomography and physical examination. Results: TTA did not change the comparison of normal and operated knees.(p> 0.05).