Öğretmenlerin kişilik özellikleri, psikolojik güvenlik algıları ile öğretmen sesliliği arasındaki ilişki
The correlation between teachers' personality, psychological safety perception and teacher voice
  1. Tez No: 538309
  2. Yazar: ŞEYDA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, resmi ilkokullarda çalışan öğretmenlerin çalışan sesliliği algı düzeylerini tespit etmek ve kişilik özellikleri, psikolojik güvenlik ile öğretmen sesliliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayalı nicel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul Avrupa Yakasında resmi ilkokullarda çalışan 475 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada Çalışan Sesliliği, Hızlı Beş Büyük Kişilik Testi ve Psikolojik Güvenlik olmak üzere üç ölçek kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 21 kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin öğretmenlik sesliliği algı düzeyleri“Genellikle”seviyesindedir. Uyumluluk, dışadönüklük, duygusal denge ve deneyime açıklık kişilik özellikleri ile öğretmen sesliliği arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik güvenlik ile öğretmen sesliliği arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, duygusal denge ve uyumluluk ile psikolojik güvenlik arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Gelecek araştırmalar, öğretmen sesliliği ile ilişkili olan diğer bireysel ve örgütsel faktörleri araştırabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of teacher voice, and to examine the relationships between five factor personality traits, psychological safety and teacher voice. The study was a quantitative study based on the relational survey model. The sample of the study was 475 teachers working at public primary schools in the European side of Istanbul in the fall and spring semesters of 2017-2018 academic year. Three different instruments were applied in the study; Employee Voice Scale, Quick Big Five Personality Test and Psychological Safety Scale. The statistical software package SPSS 21 was used to statistical analyses. Results showed that the level of teacher voice was“Generally”, and there were significant and positive correlations between agreeableness, extraversion, emotional stability and openness to experience personality traits and teacher voice, and psychological safety and teacher voice, and emotional stability and agreeableness and psychological safety. Future studies might focus on other individual and organizational factors related to teacher voice.