Bireysel yatırımcıların sosyal sorumlu yatırım fon tercihi
Socially responsible investment fund preference of individual investors
  1. Tez No: 538321
  2. Yazar: RÜYA KAPLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada değerler, bilgi işleme tarzı, bireysel sosyal sorumluluk, ileri finansal okuryazarlık ve demografik değişkenlerininsosyal sorumlu yatırım fon tercihine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için gerekli veri 18 yaş ve üzeri yatırım yapan veya yapabilecek 718 bireyden toplanmıştır. Çalışmamıza uygulanan varimaks rotasyonlu keşfedici faktör analizi sonucunda 8 faktör elde edilmiştir. Bunlar; kendini aşma, güç, başarı, hazcılık, bilişsellik, duygusallık, bireysel sosyal sorumluluk ve riskten kaçınmadır. Bağımsız değişkenlerin sosyal sorumlu yatırım fon tercihine etki edip etmediğini belirlemek için regresyon analizi yapılmış ve bu analizler sonucunda, kendini aşmanın, gücün, bilişselliğin ve bireysel sosyal sorumluluğun sosyal sorumlu yatırım fon tercihinin açıklayıcısı olduğu belirlenmiştir. İleri finansal okuryazarlığın moderatör etkisi ve bilişselliğin medyatör etkisini tespit etmek için Andrew Hayes'in SPSS paket programı için geliştirmiş olduğu Process adlı makro paket kullanılarak yapılan regresyon analizi sonucunda, ileri finansal okuryazarlığın sadece kendini aşma ile sosyal sorumlu yatırım fon tercihi arasındaki ilişkiyi farklılaştırdığı, bireysel sosyal sorumluluğun ise sadece kendini aşmanın sosyal sorumlu yatırım fon tercihi üzerindeki etkisini farklılaştırdığı görülmüştür. Ayrıca, demografik faktörlere göre sosyal sorumlu yatırım fon tercihinin değişip değişmediğini anlamak amacıyla, cinsiyet ve medeni hal için bağımsız t testi, yaş ve eğitim durumu için ise anova analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kadınların ve eğitim seviyesi yüksek olan bireylerin sosyal sorumlu yatırım fon tercihleri de yüksek çıkmıştır. İlave olarak, demografik faktörlere göre riskten kaçınmada ve ileri finansal okuryazarlıkta fark olup olmadığını anlamak için anova analizi ve bağımsız t testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kadınların erkeklere göre daha fazla riskten kaçınma davranışı sergiledikleri, yaş ve eğitim durumu arttıkça ileri finansal okuryazarlık düzeyinin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of values, information processing style, individual social responsibility, advanced financial literacy and demographic factors on socially responsible investment choice. The data required for the research consist of 18 years or older 718 individuals who can invest. As a result of the exploratory factor analysis with varimax rotation, 8 factors were obtained. These are; self-transcendence, power, success, hedonism, cognition, sensuality, personal and social responsibility and risk aversion. Regression analysis was carried out to determine whether the independent variables had an effect on the socially responsible investment fund preference and as a result of these analyzes, it has been determined that self-transcendence, power, cognition and individual social responsibility are predictors of socially responsible investment funds. The process is used to determine the moderator effect of advanced financial literacy and the mediator effect of cognition. As a result, it is seen that advanced financial literacy differentiates only the relationship between self-transcendence and socially responsible investment fund choice and personal and social responsibility differentiates only the effect of self- transcendence on socially responsible investment fund preference. In addition, an independent t-test for gender and marital status, and anova analysis for age and educational status were performed to determine whether the socially responsible investment fund preference has changed according to demographic factors. According to the results of the analysis, the socially responsible investment fund preferences of women and individuals with high education levels were also high. In addition to all these analyzes, anova analysis and independent t-test were applied to determine risk in advanced financial literacy and avoid risk based on demographic factors. According to the results of the analysis, it was observed that women had more risk aversion behaviors than men, and as the age increased and the educational status improved, the level of advanced financial literacy increased.