Bankacılıkta para üretiminin iktisadi ve fıkhi açıdan incelenmesi
The evaluation of money production in terms of economics and Islamic law
  1. Tez No: 538322
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu doktora tezi para üretimine dair iktisadi ve fıkhî yönlerden yapılmış incelemeleri ve değerlendirmeleri içermektedir. Modern para üretimi, şüphesiz modern iktisadi hayatın en önemli fenomenlerinden biridir. Bankalar tarafından gerçekleştirilmekte olan para üretimi insanların her gün yoğun olarak kullandığı paranın satın alım gücünü etkilemektedir. Merkez bankaları kağıt para üretimi vesilesiyle, ticari bankalar da kaydî para üretimi vesilesiyle ülke ekonomisinde tedavül eden toplam para arzını ve fiyatlar genel seviyesini etkilemektedir. Bu çok disiplinli çalışmada hem para üretiminin yol açtığı iktisadi etkiler, hem de bu etkilerin arkasındaki idarî eylemlerin fıkhî boyutu ele alınmaktadır. Ardından para üretimine dair süreçlerde iktisadi ya da fıkhî açıdan sorun tespit edilen alanlar eleştirilmekte ve bu sorunların giderilmesi konusunda öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis includes an evaluation of money production in terms of economics and Islamic Law. Modern money production is certainly one of the most important phenomena of modern economic life. This money production is realized by banks and affects the purchasing power of money which is used by everybody, everyday. Central banks and commercial banks together affect the money supply and the price level of a country by producing legal tender paper money and deposit money respectively. This multidisciplinary work tries to evaluate the economic effects of certain types of money production as well as the moral aspect of those administrative actions behind it. It also criticizes some problematic areas in the current money production procedures in terms of economics and Islamic law, and offers certain remedies in order to eliminate these problems.