Dış ticaretin çevre üzerine etkisi: Panel veri analizi
The impact of foreign trade on the environment: Panel data analysis
  1. Tez No: 538323
  2. Yazar: SEFA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, dış ticaretin çevre kirliliğine etkisi, 1992-2014 dönemine ilişkin yıllık veriler kullanılarak BRICS ve MINT ülkeleri için analiz edilmiştir. Bunun için çevresel kirliliği temsilen karbondioksit emisyonları alınmış, dış ticarete ilişkin ise ticari açıklık ve doğrudan yabancı yatırımlar açıklayıcı değişkenler olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yenilenebilir enerji tüketimi ve kişi başına düşen gelir de modele dahil edilen diğer açıklayıcı değişkenlerdir. İlk olarak, uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi için yatay kesit bağımlılığı testi yapılmış, ve hem serilere hem de panele ilişkin yatay kesit bağımlılığının varlığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda uygulanan CIPS birim kök testi, serilerin birinci farklarında durağan olduklarını göstermektedir. Westerlund (2008) tarafından geliştirilen Durbin-Hausman panel eşbütünleşme testi sonuçları, değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Eşbütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edildikten sonra, bağımsız değişkenlerin uzun dönem eşbütünleşme katsayıları Ortak İlişkili Etkiler (Common Correlated Effects-CCE) yöntemi ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular, ekonomik büyümenin CO2 emisyonlarını arttırdığını, ancak ticari açıklığın emisyonların azaltılmasına katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of foreign trade on environmental pollution was analyzed for countries of BRICS and MINT by using annual data of 1992-2014 periods. For this purpose, carbon dioxide emissions was taken as a proxy for environmental pollution, trade openness and foreign direct investment related to foreign trade were specified as the explanatory variables. The other explanatory variables which were renewable energy consumption and income per capita are also included in model. First of all, the test of cross-sectional dependence was carried out to determine the tests to be applied, and the presence of cross sectional dependence is detected in both the series and the panel. CIPS unit root test applied correspondingly indicated that the series are stationary at their first differences. The results of Durbin-Hausman cointegration panel test developed by Westerlund (2008) established that there is a long-run relationship between the variables. After determining the existence of cointegration relationship, the long-term cointegration coefficients of independent variables, were estimated by Common Correlated Effects (CCE) method. The obtained findings imply that economic growth leads to an increase in the carbon dioxide emissions, but trade openness contribute to a decrease in emissions.