Bahçesaray (Van) ilçesi ekolojik koşullarında yetiştirilen ceviz genotiplerinin stoma yoğunluklarının ve klorofil miktarlarının belirlenmesi
Determination of stomatal density and chlorophyl quantities of walnut genotypes grown in ecological conditions of Bahçesaray (Van) district
  1. Tez No: 538362
  2. Yazar: ERCAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Bahçesaray (Van) ilçesinde yetiştirilen 16 farklı ceviz genotipi üzerinde 2017 ve 2018 yıllarında yürütülmüştür. Ceviz genotiplerinin yapraklarında kalıp alma ve saydamlaştırma yöntemleri kullanılarak stoma yoğunlukları ve büyüklükleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda SPAD ve Spektofotometre ile de klorofil miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2017 and 2018 in 16 different walnut genotypes grown in Bahçesaray district of Van province. Density and size of stomatas in the leaves of walnut genotypes were determined by using the methods of molding and transparency. In the same time the chlorophyll contents were determined by SPAD and Spektrofotometer.