Ege bölgesi koşullarında üretilen organik hayvan yemlerinde farklı münavebe sistemlerinde oluşan potansiyel mikotoksijenik küflerin tanılanması
Identification of potential mycotoxigenic molds in composed different alternation systems and produced organic feeds in Ege region conditions
  1. Tez No: 538361
  2. Yazar: RASOOL ASNAASHARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ABACI GÜNYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mikotoksin, farklı küfler tarafından sentezlenen sekonder toksik bileşiklerdir. Mikotoksinler, gıda ve yemlerde bulunan insan ve hayvan sağlığını tehdit eden en tehlikeli kimyasal etkenlerdendir. Yem, yem hammaddeleri ve gıdalarda nem, ısı, oksijen ve süre gibi uygun şartlarda oluşabilmektedir. Küflerin ürettiği mikotoksinleri içeren gıdaları tüketen hayvan ve insanlarda subakut, akut ve özelikle de kronik zehirlenmelere ve ölümlere neden olmaktadırlar. Mikotoksinlerin çoğu Aspergillus , Penicillium ve Fusarium genusu üyeleri tarafından sentezlenmektedir. Bugün bilinen 300-400'den fazla mikotoksin olmasına rağmen aflatoksinler, okratoksinler, trikotesenler, zearalenonlar, patulin ve fumonisinler yem ve gıdalarda bulunarak, insan ve hayvan sağlığı için risk oluşturan mikotoksinlerin başında gelmektedirler. Yem ve yem ürünleri toksik küf gelişmesi ve mikotoksin oluşumu için hasat öncesinde, hasat sırasında ve sonrasında ısı ve rutubet gibi uygun şartlarda küflerin istilasına uğrayarak mikotoksinler ile kontamine olabilirler. Her yıl dünyada tahıl ve yağlı tohum üretiminin en az %1'i çürüme ve küflenme yüzünden kullanılamaz hale gelmekte ve %25'e yakın kısmı da farklı oranlarda mikotoksinlerle kirlenmektedirler. Çalışmamızın amacı; besin değeri yüksek, düşük maliyetli ve kalite yönünden en önemli belirleyici faktörlerden olan küf ve mikotoksin içermeyen organik yemleri üretmek amacıyla, toprak ve ürün örneklerinden potansiyel mikotoksin üreticisi fungal türlerin izolasyonu ve identifikasyonunu yapmaktır. Çalışmamızda; hasat öncesi ve sonrasında alınan toprak ve yem ürünleri kullanılmıştır. Alınan 48 adet toprak ve 32 adet ürün örneklerinden potansiyel mikotoksin üreticisi fungal türlerin izolasyonu için seyreltme esasına dayalı teknik kullanılmıştır. Uygun koşullardaki inkübasyonun ardından elde edilen Aspergillus, Penicillium, Alternaria ve Cladosporium genuslarına ait izolatlar fenotipik olarak tanılanmıştır. Fenotipik tanılama sonucunda 17 adet Aspergillus flavus, 24 adet Aspergillus amstelodami, 35 adet Aspergillus terreus, 12 adet Aspergillus japonicus, 1 adet Aspergillus ostianus, 1 adet Aspergillus versicolor, 23 adet Aspergillus ustus, 2 adet Aspergillus ochraceus, 35 adet Aspergillus niger, 1 adet Aspergillus clavatus, 3 adet Aspergillus wentii, 1 adet Aspergillus alliaceus, 2 adet Aspergillus awamori, 25 adet Aspergillus fumigatus ve Penicillium genusuna ait küfleden, 7 adet Penicillium purpurogenum, 16 adet Penicillium commune, 4 adet Penicillium oxalicum, 11 adet Penicillium citrinum, 1 adet Penicillium expansum, 5 adet Penicillium pinophilum , 4 adet Penicillium decumbens, 3 adet Penicillium verruculosum , 3 adet Penicillium chrysogenum , 1 adet Penicillium aurantiogrisesum, 1 adet Penicillium brevicompactum, 1 adet Penicillium glabrum, 1 adet Penicillium funicolusum ve 40 adet Alternaria genusuna ait tür ve 37 adet Clodosporium genusuna türlerine ait izolatı elde edilmiştir. Çalışmamız sonucunda elde edilen fungal izolatlar potansiyel mikotoksin üreticisi türlerdir. Mikotoksin üreticisi bu fungal türler hayvan yemlerini kontamine ederek insan ve hayvan sağlığını tehdit altına almaktadırlar. Mikotoksinlerin toksik ve karsinojenik özellikte olmaları nedeniyle, kontamine olmuş ürünlerin insan ve hayvanlar tarafından tüketilmesi geçmişten günümüze önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. DNA ve hücresel boyutta çok farklı etkiler göstererek kansere kadar gidebilen birçok hastalığa neden olan mikotoksinlerin etkilerinin minimuma indirilebilmesi toplum sağlığı açısından da büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Mycotoxins are secondary toxic compounds synthesized by different molds. Mycotoxins are the most dangerous chemical agents in food and feedstuffs that threaten human and animal health. Feed, feed stuffs and other foods can be formed under suitable conditions such as moisture, heat, oxygen and time. In animals and humans consuming food containing mycotoxins produced by molds, subacute, acute, and especially chronic poisonings and deaths occur. Most mycotoxins are synthesized by Aspergillus, Penicillium and Fusarium genus members. Although there are more than 300-400 mycotoxins known today, aflatoxins, ochratoxins, tricotheenes, zearalenones, patulin and fumonisins are found in feed and food, leading to mycotoxins, which are a risk for human and animal health. Forage and fodder crops can become contaminated with mycotoxins by toxic mold development and mycotoxin formation before harvest, during and after harvest and under suitable conditions such as heat and humidity. Feed and feed products; they may become contaminants with mycotoxins after undergoing harvesting, during and after harvest and under suitable conditions such as heat and humidity. At least 1% of cereal and oil seed production in the world becomes unusable due to decay and mold, and close to 25% are contaminated with mycotoxins at different rates. In our study; it is aimed to isolate and identify potential mycotoxin-producing fungi species from soil and feed samples in order to produce organic and non-moldy meats and mycotoxin-free foodstuffs which are the most important determining factors of nutrient value, low cost and quality. In the present study; soil and feed crops taken before and after harvest were used. Dilution based technique was used for the isolation of fungal species of potential mycotoxin producer from 48 soil and 32 crop samples. Isolates belonging to Aspergillus, Penicillium, Alternaria and Cladosporium were obtained phenotypically after incubation. According to our results 17 Aspergillus flavus, 24 Aspergillus amstelodami, 35 Aspergillus terreus, 12 Aspergillus japonicus,1 Aspergillus ostianus, 1 Aspergillus versicolor, 23 Aspergillus ustus, 2 Aspergillus ochraceus, 35 Aspergillus niger, 1 Aspergillus clavatus, 3 Aspergillus wentii, 1 Aspergillus alliaceus, 2 Aspergillus awamori, 25 Aspergillus fumigatus and Penicillium, 7 Penicillium purpurogenum, 16 Penicillium commune, 4 Penicillium oxalicum, 11 Penicillium citrinum, 1 Penicillium expansum, 5 Penicillium pinophilum, 4 Penicillium decumbens, 3 Penicillium verruculosum, 3 Penicillium chrysogenum, 1 Penicillium aurantiogrisesum, 1 Penicillium brevicompactum, 1 Penicillium glabrum, 1 Penicillium funicolusum, 40 Alternaria spp. and 37 Clodosporium spp. were phenotypically identified. Our work is important because the fungal isolates obtained as a result of our study are potential mycotoxin producing species. These fungal species, which are mycotoxin producers, threaten human and animal health by contaminating animal feed. As a result; Because mycotoxins are toxic and carcinogenic, it has long been known that consumption of contaminated products by humans and animals leads to significant health problems in the past. The ability to minimize the effects of mycotoxins, which cause many diseases that can go on to cancer by showing very different effects on DNA and cellular size, has great prominence in terms of community health.