Dijital operatörlerde çevik dönüşümün doğru planı
The right plan of agile transformation in digitalised telecommunication firms
- Tez No: 538367
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe uygulama üreticiliği büyük bir hızla yükselmektedir. Bu firmalar da projelerinde son 5 yıl içinde çevik dönüşüme geçme konusunda büyük adımlar atmıştır. Ancak insanları ve sistemleri doğru olarak değerlendirmeden yaptıkları çalışmalardan ötürü şirketler çevik dönüşümün avantajlarını tam anlamıyla kullandığı sorgulanmaktadır. Bu çalışmalar insanların süreçlerini iyileştirmesi ve çalışma yöntemlerini düzenlemesi gerekirken, çalışanlara yük olarak daha verimsiz ve moralsiz bir ortam yaratabilmektedir. Bunu önlemek adına başta çevik dönüşümün uygunluğu olmak üzere, çalışanlar, ekipler, yapılan iş ve organizasyonun yapısı göz önüne alınmalıdır. Teker teker incelenmesi gereken bu kriterlere göre süreçler oluşturmak ve bu süreçleri de planlı hale getirmek gerekir. Araştırmayı yaparken hem çalışanların hem yöneticilerin hem de organizasyonun dönüşümden beklentilerine bakarak, bu sıkıntıların ne olduğunu anlamak amaçlanmıştır. Literatür taraması ile farklı sektörler tespit edilmiş ve bu sıkıntıların telekomünikasyon firmalarında etkisi tartışılmıştır. Türkiye'de telekomünikasyon firmalarında yazılım geliştiren ve çevik çalışan takımların paydaşları üzerinde yapılan bir anket ile başarı getiren ve çevik dönüşümü zorlaştıran faktörler bulunmak istenmiştir. Elde edilen bilgiler sonucunda yüksek rekabet, hızlı değişen öncelikler ve projeler nedeniyle çevik dönüşümün bu sektörde uygulanabilmesini engelleyecek büyük bir neden bulunmamıştır. Ancak çevik metodun daha verimli olabilmesi için çevik hakkında eğitimlere, yönetimin şirkette gereken ortamı oluşturma konusunda desteğine, her ekip için özel olarak oluşturulan süreçlere ve motive takımlara ihtiyaç duyduğu üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
Leading companies in the software industry have taken many steps to adopt agile transformation. Digitalization and productivity of software process becomes very important in the Telecommunications firms in Turkey which start to develop their very own applications. However, it is questioned that companies take advantage of agile transformation enough. While these studies need to improve people's processes and regulate their working methods, they can create a more inefficient and depressed environment in the firm. In order to prevent this, the principles of the agile transformation should be investigated thoroughly by taking into account their employees, the teams and the structure of the organization. In this study, success factors and obstacles will be introduced in transition to agile transformation. By doing this research, it is aimed to understand what these problems are by looking at the expectations of both the employees and the managers and the organization. Different markets have been identified through the literature review and the impact of these problems on telecommunication companies will be discussed. The factors that bring success and failure have been studied in a survey conducted by stakeholders who develops and working in agile environment. Due to high competition, fast changing priorities and projects, it has been realized that agile transformation can be applied easily in newly transformed digitalized market. However, in order for agile method to be more efficient, it is emphasized that there is a need for training and support of the management in creating the necessary environment in the company. The processes that are specially created for each team and a motivated team structure will also help in transformation.