Tekrarlanan kök hücre uygulamasının deneysel asherman modeli üzerine etkisi ile implantasyon ve gebelikte görülen sonuçları
Effects of repeated stem cell application on experimental asherman model and results in implantation and pregnanc
- Tez No: 538418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM TUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Çalışmamızda kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin (KİMKH), sıçanlarda meydana getirilen Asherman sendromu modellemesinde oluşan adezyonun ortadan kaldırılması ve blastokistin endometriyuma implantasyonunda ki rolü ile bu süreçte yer alan moleküller üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Asherman modeli kimyasal olarak oluşturularak tedavisi; besiyeri (BY), kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücre (KİMKH) ve 48 saatlik besiyeri (Niş) ile sağlanmaya çalışılan dört farklı grup oluşturuldu. Birinci grup (G1); Asherman+ BY, ikinci grup (G2); Asherman + Niş, üçüncü grup (G3); Asherman + KİMKH ve dördüncü grup (G4); Asherman + KİMKH + Niş olarak ayrıldı. Her bir grup kendi içerisinde üç alt gruba ayrılarak, histokimyasal olarak hematoksilen-eozin ve masson trikrom boyamları ile imunohistokmyasal olarak ise TGF-β1, PCNA, eNOS, VEGF, Stro-1, c-Kit, Laminin, Fibronektin, L- Selektin boyamaları yapıldı. Apoptozis için ise TUNEL boyması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the role of bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BMDSC) in the model of Asherman's syndrome brought to the rats, removal of adhesion from the center and the role of blastocyst in endometrium implantation and effects on the molecules involved in this process. Materials and Method: The Asherman model is chemically formed. Therapy; four different groups were set up to be provided nurtient (BY), bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BMDSC), and 48-hour nutrient (Nish). First group (G1); Asherman + BY, second group (G2); Asherman + Niche, third group (G3); Asherman + BMDSC and fourth group (G4); Asherman + BMDSC + Niche. Each group was divided into three subgroups and histochemically staining were performed hematoxylin-eosin and masson trichrome and immunohistochemical staining such as TGF-β1, PCNA, eNOS, VEGF, Stro-1, c-Kit, Laminin, Fibronectin and L-Selectin. Also TUNEL staining was performed for apoptosis.