Beyin merkezli futbol antrenmanlarının maç içerisinde topa sahip olma oranına etkisi
Effects of percentage of possession of the ball in the match of brain center football training
- Tez No: 538419
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Futbolda oyuncuların fiziki ve teknik becerilerini yerine getirebilmeleri için yüksek bilişşel beceri gerekmektedir.Son zamanlarda beyin merkezli futbol antrenmanları bu becerilerin gelişimi için kullanılmaktadır,ülkemizde yeni uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı futbolda sezon boyunca uygulanan beyin merkezli pas drill antrenmanlarının lig maçları içersinde topa sahip olma oranına etkisini incelemektir. Metot: Bu çalışmaya, Altınordu Futbol Kulübünün U19 kategorisinde oynayan 15 erkek futbolcu ve 256 tane rakip erkek futbolcu katılmıştır. Araştırmamızda yer alan futbolculara 29 hafta boyunca uygulayacakları beyin merkezli pas drilleri, haftada en az 1 kez görsel analiz yapılarak göstertilmiş ve haftada 3 gün 25 dk'dan oluşan antrenman programıyla uygulandı.SportsCode Game Breaker analiz programı ve Tiga Digital kronometre kullanarak, rakipte ve Altınordu Futbol Kulübünde topa sahip olma süreleri belirlenmiştir. Bulgular: Altınordu Futbol Kulübü ile diğer takımlar topla oynama sürelerine göre karşılaştırıldığında anlamlı farklar tespit edilmiştir Bu fark maçın devreleri ayrı ayrı incelendiğinde de toplam olarak incelendiğinde de anlamlı düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: High cognitive skills are required in soccer so that players can perform their physical and technical skills. Recently brain centered soccer practice has been used for the development of these skills. But it has just begun to be implemented in our country. The aim of this study is to examine the effect of brain centered pass drill training in the soccer applied during the season on the rate of possession of balls in league matches. Methods: This study was participated by 15 football players who played football in Altınordu Football Club U19 category. The brain-centered pass drill that will be applied to the footballers in our research for 29 weeks is demonstrated with visual analysis at least once a week and applied with a training program consisting of 3 days a week and 25 minutes. These drillers are designed to develop the cognitive abilities of the players in the competition, starting from the beginning level to the complex level where it is effective to make quick decisions. Since the beginning of the competition season, each league match has been filmed with a camera to assess the effectiveness of these drills in the competition. Using the SportsCode Game Breaker analysis program and the Tiga Digital stopwatch, the duration of the ball remaining in the opponent and in the Altinordu Football Club has been determined. Results: Significant differences were found when comparing the playing times of Altınordu Football Club with other teams.