İnsan kaynakları yönetiminde rekreasyon faaliyetlerinin tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ile ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship between recreation activities in human resource management, burnout and organizational commitment
  1. Tez No: 538428
  2. Yazar: REYHAN TAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE BERNA AGUN POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmanın amacı işyeri rekreasyonuna ilişkin çalışanların farkındalık düzeylerinin tükenmişlik ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin ortaya koyulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da telekominikasyon sektöründe faaliyet gösteren ve işyeri rekreasyonu uygulayan büyük ölçekli bir işletmede çalışan ve rekreasyon faaliyetlerine katılım gösteren 368 kişilik örneklem üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Uygulanan anket formunda kişisel bilgi formu ile birlikte, işyeri rekreasyonu farkındalık ölçeği, Maslach tükenmişlik ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği yer almaktadır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS kullanılmış olup, verilerin analizinde betimleyici istatistikler, korelasyon, regresyon, t-test, ANOVA ve Post Hoc testlerinden LSD test kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre işyeri rekreasyonuna ilişkin farkındalık düzeyinin duygusal tükenme, kişisel başarı, duyarsızlaşma, duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve devam bağlılığı üzerinde anlamlı etkisi vardır. Bununla birlikte işyeri rekreasyonu farkındalığına ilişkin kişisel esneklik ve sosyal uyum algısı duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düzeyini azaltırken, duygusal bağlılığı artırmakta; kurumsal bilinç ve gelişim de normatif bağlılığı artırmaktadır. İşyeri rekreasyonun tükenmişlik ve örgütsel bağlılık üzerindeki olumlu etkileri dikkate alındığında, kurumlar tarafından düzenli rekreasyon planlamalarının hem örgüt hem de çalışan açısından olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the effect of awareness level of employees' recreation activities on burnout and organizational commitment. For this purpose, a questionnaire study was conducted on a sample of 368 people working in a large-scale enterprise operating in telecommunication sector in Istanbul and participating in recreational activities. The questionnaire includes the personal information form, the workplace recreation awareness scale, the Maslach burnout scale and the organizational commitment scale. In the analysis of the data, SPSS was used and descriptive statistics, correlation, regression, t-test, ANOVA and LSD test were used. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings obtained from the study, the level of awareness of the workplace recreation has a significant effect on emotional exhaustion, personal accomplishment, depersonalization, emotional commitment, normative commitment and continuation commitment. However, personal flexibility and social adaptation perception related to the awareness of workplace recreation decreases the level of emotional exhaustion and depersonalization; increases emotional commitment. On the other hand institutional consciousness and development also increase normative commitment. Considering the positive effects of workplace recreation on burnout and organizational commitment, it is considered that regular recreation plans by institutions will have positive results both for the organization and the employees.