2013 ve 2017 yılları fen bilimleri dersi öğretim programlarının öğretmen görüşleri çerçevesinde fizik konuları bağlamında karşılaştırılması
Comparison of 2013 and 2017 science teaching curriculum in the context of physics subjects in teachers' views
- Tez No: 538429
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretim kurumlarının 2013-2014 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarında uygulanmaya başlanan öğretim programlarından Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının ortaokul kısmına (5-8. Sınıflar) ait fizik konularının; içerik, hedef kazanım, eğitim durumları ve sınama durumları (ölçme ve değerlendirme) boyutları ile karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesidir. Yapılmış olan bu çalışmanın araştırma modeli, doküman incelenmesine dayalı tarama modelidir. Ankara ili Sincan ve Etimesgut ilçelerinin ortaokullarında görevli fen bilimleri dersi öğretmenleri bu araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Ankara ili Sincan ve Etimesgut ilçelerine bağlı 57 ortaokulda görev yapan 500 Fen Bilimleri Dersi Öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunda yer alan fen bilimleri dersi öğretmenlerine 12 sorudan oluşan Mesleki ve Kişisel Bilgiler Anketi ile programları karşılaştırmak amacıyla 59 sorudan oluşan likert tipi Öğretmen Görüş Anketi uygulanmıştır. Bu kapsamda uygulanan anketlerden elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; hedefler, içerik, eğitim durumu, değerlendirme ve teknolojik görüşler arasındaki istatistiksel olarak elde edilen ortalama değerlerin 2013 yılı programına kıyasla, her bir madde için 2017 yılı programında istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the similarities and differences between Science Education Curriculums applied in secondary schools (5-8 grades) in academic years of 2013-2014 and 2017-2018 by comparing their contents , target acquisitions, educational status and text cases (measurement and evaluation). The research model applied in this study is the scanning model based on examination of the document. 500 science education teachers employed in 57 secondary schools in Etimesgut and Sincan province of Ankara were taken as sampling group. A Likert type questionnaire consisting of 12 questions related to their personal information and 59 questions related to their opinions on the curriculums was applied. The data collected by the questionnaires were analyzed by means of SPSS package program. A statistically significant increase was found in mean values of targets, contents, educational status, evaluation and technological views in 2017 curriculum as compared to 2013 curriculum.