Etkili liderlik ile duygusal bağlılık ilişkisinde işveren markası algısının aracılık etkisi ve bir araştırma
The mediation effect of employer brand perception in the relationship of effective leadership and affective commitment
- Tez No: 538427
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi alanında son dönemlerde çokça ilgi gören işveren markası yaklaşımı, içerisinde hem insan hem de marka kavramlarını barındırarak, aslında günümüz örgütleri için bu iki unsurun vazgeçilmez olduğu anlayışına vurgu yapar. Örgütler, nitelikli çalışanlar için çekici olabilmek ve yetenek savaşlarında galip gelebilmek adına bazı çalışmalar yürütürler. Bu çalışmaların çok iyi yönetim becerilerine sahip etkin liderler tarafından gerçekleştirilmesi, örgütün işveren marka gücünün yükselmesine yardımcı olur. Tersi bir durum ise gerek potansiyel, gerekse mevcut çalışanlar tarafından tercih edilmeyen bir örgüt haline dönüşüp, işveren marka imajına zarar verebilmektedir. İşveren markasının güçlü tutulması etkili liderlerin yönetim stratejileri ile gerçekleşeceğinin varsayıldığı savı, bu çalışmaya ışık tutmuştur. Yetkin ve etkin liderlerin yönettiği, işveren marka gücü yüksek bir işletmenin çalışanlarının, örgüte dair duygusal bağlılık düzeylerinin yüksek olacağı öngörüsüyle, bu çalışmada etkili liderlik ile duygusal bağlılık ilişkisinde işveren markası algısının aracılık etkisi araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle işveren markası, etkili liderlik ve duygusal bağlılık kavramları üzerinde durularak, kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Demografik faktörler ile belirtilen bileşenlere dair farklılıklar ele alındıktan sonra etkili liderlik ile duygusal bağlılık ilişkisinde işveren markası algısının aracılık etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ana kütlesini Adıyaman ilinde görev yapmakta olan 438 kamu ve özel banka çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.00 ve AMOS 22 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, çalışanların işveren markasına dair algıları ile etkili liderlik değişkenleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişkinin, işveren markası algısı ve duygusal bağlılık değişkenleri arasında da güçlü bir pozitif korelasyonun varlığını ortaya koymaktadır. Etkili liderlik ve duygusal bağlılık ilişkisine dair sonuçlar ise her iki değişken arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin varlığını göstermektedir. Son olarak yapılan analizlerin sonuçları, etkili liderlik ile duygusal bağlılık ilişkisinde işveren markası algısının önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The employer brand concept, which has attracted a great deal of attention in the field of Human Resource Management embraces both the human and brand concepts and emphasizes the understanding that both elements are indispensable in today's businesses. Organizations do their best to be attractive to employees they see as a valuable resource to win in talent battles. Effective leaders with very good management skills can be a reason for preference of people to work for he organization with the perception that the organization has a strong employer brand. In the opposite case, the organization can be an unfavorable and undesirable for the existing and potential employees and the employer's brand image can be destroyed. The assertion that the employer brand is kept strong by the effective leaders' management strategies shed light on this study. The commitment of employees can be led by competent and effective leaders. In this study, the effect of employer brand perception on effective leadership and affective commitment relationship was investigated. In the study, firstly, a theoretical framework was established by focusing on the concepts of employer brand, effective leadership and emotional commitment. Then, the relationship between these variables and their demographic components was examined. The universe of the study is composed of 438 state and private bank employees working in Adıyaman. Survey method was used as data collection tool in the study. Analysis of the data was assessed by using SPSS 21.00 and AMOS 22. The results of the study show that, there is a moderately positive linear relationship between employer brand perceptions of employees and effective leadership variables. There is also a strong positive correlation between employer brand and affective commitment variables. The results about the relationship between effective leadership and affective commitment reveal the existence of a meaningful relationship between the mentioned variables. Finally, the results of the analyzes revealed that employer brand perception has a significant effect on effective leadership and emotional commitment.