Bilgi özümseme kapasitesi ve inovasyon performansı: Mekânsal yetkinlikler önemli mi?
Knowledge absorptive capacity and innovation performance: Do spatial competences matter?
  1. Tez No: 538431
  2. Yazar: SEDA ASLI YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YENİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşmenin ve rekabetin hızla arttığı günümüzde teknolojinin sürekli olarak kendini yenilemesi ve bilginin değerinin giderek artması, bilgi özümseme kapasitesini işletmeleri rakiplerinden daha üstün kılabilmek ve varlıklarını devam ettirebilmek için vazgeçilmez bir faktör haline getirmektedir. Bu çalışmada bölge içi paylaşılan yetkinlikler ve firmaya özgü bilgi kapasitelerinin (bilgi üretme kapasitesi ve bilgi özümseme kapasitesi) inovasyon performansı üzerine etkilerini tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla Antalya Teknokent Bölgesi'nde bulunan 43 firma ile yapılandırılmış soru formuna dayalı olarak yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmayla ulaşılacak sonuçların Antalya Teknokent strateji geliştirme çalışmalarına yön verebilecek potansiyelde olduğu düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, bölge içi paylaşılan yetkinliklerin firmaya özgü bilgi temelli kapasiteler üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Önceki çalışmaların bulgularıyla uyumlu olarak, bu çalışma bilgi özümseme kapasitesindeki artışın daha iyi bir inovasyon performansına yol açacağını göstermiştir. Bulgulara göre bir örgütün özümseme kapasitesi içsel bilgi üretme kapasitesiyle desteklenme gereksinimdedir. Bu araçsal etki olmaksızın, firmaların içsel bilgi üretme kapasiteleri tek başına inovasyon performansında artışa yol açacak yeterlilikte değildir. Genel olarak, bu çalışma özümseme kapasitesinin inovasyon performansının arttırılmasında pozitif etkiler yarattığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where globalization and competition are rapidly increasing, the continuous renewal of technology and the increasing value of information have made knowledge absorptive capacity an indispensable factor to make the enterprises more superior than their competitors and maintain their existence. This study aims to investigate the effects of intra-district shared competences and firm-specific capacities for knowledge creation and knowledge absorption on innovation performance. To this end, face-to-face interviews based on a structured questionnaire form were carried out with 54 companies in Antalya Technocity Region. The results of this study have the potential to lead the strategy development studies in Antalya Technocity area. The results of this study showed that intra-district shared competences have no significant effect on firm-specific knowledge based capacities. Consistent with the previous studies, the findings indicated that an increase in knowledge absorptive capacity of companies leads to better innovation performance. According to the results, absorptive capacity of an organization needs to be supported by its internal knowledge creation capacity. Without this instrumental effect, internal knowledge creation capacity of firms alone is insufficient to cause increased performance of innovation. Overall, this study revealed that absorptive capacity exerts positive effects in increasing innovation performance.