Bir şehrin stratejik konumunun ve lojistik potansiyelinin bölge ekonomisine etkisi; Manavgat örneği
The effect of strategic location and logistic potentialof a city to regional tourism economy: Case of Manavgat
- Tez No: 538448
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmada Akdeniz Bölgesi'nin Batı Akdeniz diye tanımlanan bölümünde bulunan beş şehir (Antalya, Isparta, Burdur, Alanya ve Manavgat) Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak birbirleri ile kıyaslanmıştır. Hedefin, düşünsel olarak lojistik merkez yeri belirleme olduğu bu çalışmada beş yerleşim yeri ile ilgili coğrafik, demografik ve teknik bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkılarak en uygun yer belirlenmeye çalışılmıştır. AHP yöntemi kullanılarak hesaplama yapılarak uygun bir sonuca varılmıştır. Hesaplamalara geçmeden önce lojistik ve stratejik konumla ilgili bilgiler verilerek bu çalışmanın önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bir öneri niteliğinde olan çalışmada, kıyaslanan şehirlerden uygun bulunan yerde kurulacak turizm ürünleri ve hizmetleri amaçlı lojistik merkezin bölge ve ülke ekonomisi açısından önemi vurgulanmıştır. Tüm bunların sonucunda AHP yöntemi ile yapılan hesaplamalar ile Manavgat şehri en uygun yer olarak belirlenmiştir. Manavgat'a kurulacak bir turizm amaçlı lojistik merkezin verimli ve etkin olacağı görüşü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Five cities; Antalya, Isparta, Burdur, Alanya, and Manavgat located in West Mediterranean Region were compared by using Analytic Hierarchy Process (AHP) in this study. The study which aims to found an ideal tourism logistic centre includes geographic, demographic and technical information about these five cities. Within the study it was tried to determine the most suitable place by making use of the information. The calculation was made by AHP method and concluded. Before the calculations, information related with logistics and strategic location was given and importance of the study was emphasized. The study which has a proposal character indicated the importance of the proposed logistic centre which will be founded in a suitable place in the compared cities in terms of the regional and national economy. As a conclusion, Manavgat becomes a prominent city to found the centre as a result of AHP calculations. It was seen that the centre to be founded in Manavgat will be productive and efficient in tourism logistic manner.