Sanal marka topluluklarına müşteri katılımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Vodafone freezone marka topluluğu üzerine bir araştırma
Factors which affect customer engagement in virtual brand communities: A study on members of Vodafone freezone brand community
  1. Tez No: 538449
  2. Yazar: ELNUR NABİVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin ve hızla değişen teknolojinin etkisiyle sanal marka topluluklarının önemi giderek artmaktadır. Sanal marka toplulukları günümüzde şirketlerin müşterileriyle ve müşterilerin de birbirleriyle etkileşimini sağlamak amacıyla kullanılan etkin mecralardan biri haline gelmiştir. Sanal marka toplulukları, marka ile üyesi arasındaki diyaloğu arttırmakta, bilgi alışverişine kolay erişimi sağlamakta ve her iki taraf açısından da hem zaman hem de maliyet avantajı oluşturmaktadır. Araştırma ile ortaya konulmak istenen, sanal marka topluluklarının üyelerine sağladığı faydaların oluşumunu etkileyen faktörleri ve bu faydaların müşterinin topluluğa katılım niyeti üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Araştırmanın hipotezleri, Türkiye'deki en büyük sanal marka topluluklarından biri olan Vodafone Freezone marka topluluğunun 351 üyesinden oluşan bir örneklem üzerinde test edilmiştir. Araştırma sonuçları, Vodafone Freezone marka topluluğuna üyeliğin sağladığı faydalar ile üyelerin Freezone topluluğuna katılma niyetleri arasında ve bu marka topluluğunun üyelerine sağladığı faydalar ile bu faydaların oluşumunda belirleyici olan faktörler arasında oldukça güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Öyle ki, Vodafone Freezone marka topluluğuna üyeliğin sağladığı faydaların; üyelerinin topluluğa katılma niyetleri üzerinde belirleyici etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Freezone üyesinin topluluğa katılma niyeti üzerinde etkisi en yüksek olan değişkenin de“hedonik fayda”elde etmek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda, bilgiye erişim ve geri bildirim faktörlerinin fonksiyonel fayda; sosyal kimlik ve sosyal bağlar faktörlerinin sosyal fayda; üyeler tarafından tanınma ve şirket tarafından tanınma faktörlerinin psikolojik fayda; özgecilik ve kendini ifade etme faktörlerinin ise hedonik fayda üzerinde belirleyici etkileri olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of virtual brand communities is gradually increasing in recent years as a result of globalization and rapidly changing technology. Nowadays, virtual brand communities have become one of the efficient environments used for enabling interactions between businesses and customers as well as interactions among customers. These communities enhance the dialogue between the brand and their members, provide easy access to information exchange, and bring advantage in time and cost for both sides. The main aim of this study was to find out the factors which affect the emerging benefits of virtual brand community membership and the effect of these benefits on customer engagement intention. Hypotheses of the study were tested on a sample composed of 351 members of Vodafone Freezone brand community which is one of the largest virtual brand communities in Turkey. Results of the study show that there is a strong relation between benefits of Vodafone Freezone brand community membership and the intention of the members to join the Freezone community. Also, there is a strong relation between benefits of Vodafone Freezone brand community membership and the factors which are determinant of emerging of these benefits. It has been revealed that“Hedonic Benefit”of Vodafone Freezone brand community membership has significant effect on the intention of the members to join the Freezone community. It has been concluded that in terms of Freezone community membership,“access to knowledge”and“feedback”have significant effects on cognitive benefit;“social identification”and“social ties”have significant effects on social benefit;“peer recognition”and“company recognition”have significant effects on psychological benefit,“self-expression”and“altruism”have significant effects on hedonic benefit.