Sosyal bilgiler öğretiminde otantik öğrenme yaklaşımı: Bir eylem araştırması
The authentic learning approach in social studies teaching: An action research study
- Tez No: 538495
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
21. yüzyıla geldiğimizde teknolojinin gelişmesi ve değişmesi öğrenme alanlarında da bir takım değişmelere yol açmıştır. Sosyal bilgiler dersinin bu değişim ve gelişim koşullarına ayak uydurması gerekmektedir. Bu da ancak gerçek dünya ile bağlantı kurmakla mümkündür. Eğitimde gerçek dünya bağlantısı kuran ve buradaki problemleri çözen yaklaşımlardan biri otantik öğrenmedir. Otantik öğrenme uygulamalarıyla, öğrencilerin üst düzey becerilerinin geliştirilmesi, gerçek yaşam ile bağlantı sağlayarak problem çözme becerilerini geliştirilmesi, derin ve anlamlı öğrenmeler sağlanması amaçlanır. Bu çalışmada, 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde,“Birey ve Toplum”ile“Kültür ve Miras”öğrenme alanlarında otantik öğrenme yaklaşımının nasıl uygulanacağı, değişimin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve uygulamada karşılaşılacak sorunların nasıl giderileceğini ayrıntılı olarak belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırması biçiminde desenlenmiştir. Araştırmanın uygulaması 2017–2018 eğitim- öğretim yılı güz döneminde, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesinde bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle 14'ü kız 17'sı erkek olmak üzere toplam 31 beşinci sınıf öğrenci grubu oluşturmuştur. Öğretim uygulamaları 31 öğrencinin tümü üzerinde gerçekleştirilse de, dördü kız ve iki erkek olmak üzere toplam altı odak öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın uygulama süresi 18 Eylül-1 Aralık 2017 tarihleri arasındaki 11 haftalık zaman dilimini kapsamıştır. Araştırmanın verileri kamera ve fotoğraf kayıtları, öğrencilerle yapılan odak grup görüşmesi, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, öğrenci çalışmaları olmak üzere farklı veri toplama araçları ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlarda; otantik öğrenme yaklaşımı ile uygulanan sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin derse karşı motivasyonlarının arttığı, konuların daha somut, anlamlı ve eğlenceli hale geldiği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin genel olarak uygulamada eğlendikleri ve zevk aldıkları, buna benzer uygulamalar yapmak istedikleri görülmüştür. Aynı zamanda araştırma sürecinde gürültü, sınıf mevcudunun fazlalığı, sıra düzeni, zamanın yetmemesi, geleneksel yaklaşımın etkisi, konunun zor olması gibi bazı sorunlar tespit edilmiştir. Süreç içerisinde bu sorunlar giderilmiştir. Sonuç olarak öğrencilerin otantik öğrenme yaklaşıma göre uygulanan sosyal bilgiler dersine ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, otantik öğrenme yaklaşımının farklı sınıf seviyelerine, farklı alanlara ve farklı disiplinlere uygulanabilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid technological advances in the 21st century have led to a number of changes in learning domains. The social studies course needs to keep up with these conditions of change and development, which can only be made possible by connecting to the world outside the classroom. One of the approaches that establish real world connections in education and solve the problems here is authentic learning. Authentic learning practices aim to develop students' high-level skills, improve real-life problem solving skills, and achieve deep and meaningful learning. This study aims to determine, in a detailed way, how to apply the authentic learning approach in the 5th grade social studies course in the“Individual and Society”and“Culture and Heritage”learning domains, whether or not any changes will occur, and how to troubleshoot any problems that may emerge during the implementation process. The research is designed as an action research which is one of the qualitative research designs. The study was carried out in a public secondary school in Odunpazarı district of Eskişehir in the fall semester of 2017-2018 school year. The study group consisted of a total of 31 fifth-grade students including 14 female and 17 male students who were selected by criterion sampling which is one of the purposive sampling methods. The authentic teaching implementation was carried out with all 31 students, and a total of six focus students, four girls and two boys, were interviewed. The application period of the study covered the 11-week period between 18 September-1 December 2017. The data of the study were collected through video and photo recordings, focus group interviews with students, researcher diary, student diaries, and student work samples. The data were analyzed by using content analysis. The results of the study revealed that, teaching the social studies course through the authentic approach, increased student motivation towards the lesson and rendered the social studies content more engaging, meaningful, and fun. It was observed that students generally enjoyed the authentic teaching practices and wanted to do similar practices. However, during the research process, some problems such as noise, overcrowded classes, inadequate desk placement, shortage of time, negative effect of the traditional teaching approach, and the difficulty of the subject were also identified. These problems were solved during the research process. It was concluded that the students have positive opinions about the social studies course taught according to the authentic learning approach. In addition, suggestions were made regarding the application of the authentic learning approach to different class levels, courses, and disciplines.