Lider-üye etkileşimi, yenilikçi iş davranışı, işe adanmışlık, örgütsel özdeşleşme ilişkisinde örgütsel adaletin rolü
The role of organizational justice in the relations of leader-member exchange, innovative work behavior, work engagement and organizational identification
- Tez No: 538526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İçerisinde bulunduğumuz yeni ekonominin itici gücünü yenilik yapabilme kabiliyeti oluşturmaktadır. Yenilik yapabilmek genellikle işine adanmış, örgütüyle özdeşleşmiş, yüksek adalet algısına sahip iş görenlerin yöneticileri vasıtasıyla doğru yöne kanalize edilebilmeleriyle mümkündür. Bu bağlamda çalışmanın amacı lider-üye etkileşimi, yenilikçi iş davranışı, işe adanmışlık ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde örgütsel adaletin rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerde çalışan 525 beyaz yakalı iş görenden oluşmaktadır. Araştırma değişkenlerine ilişkin veriler, literatürde yaygın olarak kullanılan ölçeklerden yapılandırılmış bir anket vasıtasıyla toplanmıştır. Araştırma modeli ve hipotezleştirilen değişkenler arası ilişkiler Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Lider üye etkileşim kalitesi ile yenilikçi iş davranışı, işe adanmışlık ve örgütsel özdeşleşme arasında pozitif ilişki olduğu ve örgütsel adaletin bu ilişkilere aracılık ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel adaletin söz konusu örgütsel çıktılar (IWB, WE, OI) üzerinde istatiksel anlamlı etkileri olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu çalışma lider-üye etkileşimi ile örgütsel adalet arasındaki ilişkileri bu denli geniş bağlamda (çalışanın yenilikçi davranışı, adanmışlık ve özdeşleşme) inceleyen ender araştırmalardandır.
Özet (Çeviri)
The capacity to make innovation constitutes the driving power of the current new economy. Being able to make innovation is generally being possible through canalizing of the employees –who are engaged to their job, who are identified with their organization and who have high sense of justice- to the right direction by their managers. In this context, the purpose of the study is to examine the role of organizational justice in the relation of leader–member exchange, innovative work behavior, work engagement and organizational identification. The sample of the research consists of 525 white collar employees working at companies operating in industry and service sectors at the province of Istanbul. The data relevant to the variables of the research had been collected via a questionnaire configured from scales commonly used in literature. The relations among the research's model and hypothesized variables had been tested by using the Structural Equation Model. As the result of the study, it had been determined that there is a positive relation in between leader-member exchange quality and innovative work behavior, work engagement and organizational identification, and that organizational justice is mediating these relations. Moreover, findings regarding that organizational justice has statistically significant effects on the organizational outputs in subject (IWB, WE, OI) had been obtained. This study is one of the rare researches examining the relations in between leader–member exchange and organizational justice in such an extensive context (employee's innovative behavior, engagement and identification).