Popüler kültürün söylemsel bir stratejii olarak nostalji: kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı çerçevesinde bir analiz
Nostalgia as a discursive strategy of popular culture: an analysis in the framework of the uses and gratifications approache
- Tez No: 538571
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanlar, yapıları gereği geçmişe özlem duymaktadırlar. Günümüzde, bu özlem duyma sıklığı daha da artmıştır. Bu durumun en önemli nedeni, kişisel ve toplumsal hayatı anlamlandıran değerlerin yaygınlaşarak metalaşmasıdır. Kendisine, yaptıklarına ve çevresine yabancılaşan birey, geçmişten mesajlar taşıyan nostaljik nesne, pratik ve alışkanlıklara yönelmektedir. Nostaljik nesne ve pratikler, insanları özlem duyduğu geçmişin duygularına gerileterek, güven, huzur, mutluluk ve süreklilik vaat etmektedir. Nostalji kavramı, ayrıca şimdinin ve geleceğin belirsizliğine karşılık insanlara; kimlik, aidiyet ve güven sunmaktadır. Nostaljik ürün ve hizmetler, bugün ile geçmiş arasında köprü görevi görmekte, hemen hemen tümü gerçek anlamları dışında sembolik anlamlar taşımaktadır. Bu bağlamda nostaljik nesne ve pratikler, sadece özlemek fiiline yataklık eden şeyler olmaktan öte, güçlü ve kuşatıcı bir kültür endüstrisi de oluştur. Bu çalışma, insanların neden geçmişe özlem duyduğunu ve nostaljik ürün ve pratiklerden ne gibi doyumlar sağladıkları konusunu irdelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, modernizm, popüler kültür ve nostalji kavramı arasındaki ilişkiye değinilmiş, ikinci bölümde Antalya ilinde yaşayan 40-60 yaş ve üzerindeki insanların, nostaljik nesne ve pratikler konusundaki düşünceleri, hissettikleri duygular ve bu duygular sonucunda şekillenen tutum ve eğilimlerini saptamak için anket yönteminden yararlanılmıştır. İnsanların, nostaljik nesne ve pratiklerden elde etmeyi umdukları doyumlar, Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People long for the past by their nature. Nowadays, the frequency of this longing for the past has increased. The most important reason of this situation is that the values that make the personal and social life more meaningful has become more popular and commodified. The individual who is alienated to himself, his movements, and his environment approaches to the nostalgic objects, practices and habits that carry messages from the past. Nostalgic objects and practices promise confidence, peace, happiness and continuity by taking people back to the feelings of longing for the past. Moreover, the concept of nostalgia offers identity, belonging and trust to the people against the uncertainty of the present and future. Nostalgic products and services serve as bridges between today and the past, beside their true meanings, almost all of them have symbolic meanings. In this context, nostalgic objects and practices create a powerful and encompassing cultural industry beside substituting the verb of missing. This study explores why people are longing for the past and how they provide satisfaction with nostalgic products and practices. In the first part of the study, the relationship between the concept of modernism, popular culture and nostalgia has been mentioned. In the second part, a survey is applied to people aged 40-60 and living in Antalya province in order to determine the thoughts and feelings about nostalgic objects and practices and the attitudes and tendencies shaped by these feelings. Gratifications of people, which they hoped to obtain from nostalgic objects and practices, was evaluated within the framework of the Uses and Gratification Approach.