Sunucu sanallaştırma ve uygulama sanallaştırma teknolojileri performans karşılaştırması
Server virtualization and applicationvirtualization technologies performancecomparision
- Tez No: 538721
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgisayar dünyasında uzun süredir kullanılan hipervizör tabanlı sanallaştırma teknolojileri ve bulut bilişim ile adı çok daha fazla duyulan konteyner teknolojileri gerek kurumsal veri merkezlerinde gerekse bulut bilişim altyapılarında sıklık ile kullanılan iki teknolojidir. Bu teknolojiler günümüzde kullanılan veri merkezlerinin altyapılarını oluşturmaktadır. Bu iki teknoloji, verimlilik, yönetim kolaylığı, güvenlik gibi birçok faydalar nedeniyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte bu faydaların yanında fiziksel kaynaklar ile işletim sistemleri ve uygulamalar arasında giren sanallaştırma katmanları ve yazılımlar nedeni ile performans kayıpları yaşanmaktadır. Teknolojilerin arasındaki farklılıklar, farklı donanım katmanlarında farklı performans değerlerinin alınmasına neden olmaktadır. Sanallaştırama teknolojisi seçimi yapılırken uygulama özellikleri ve kullanılacağı iş yüküne göre seçim yapmak elde edilecek faydayı artırmaktadır. Bu nedenle performans kayıp oranlarının donanım kaynakları için ölçülmesi ve karşılaştırılması önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, sektörde en çok kullanılan Vmware ve Docker teknolojileri üzerine çalışılmıştır. Fiziksel donanımlar ayrı bir etki alanı olarak ele alınıp, her bir etki alanı için ayrı testler yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Docker konteyner teknolojisinin testlerin büyük çoğunluğunda Vmware çözümünden daha iyi performans gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hypervisor-based virtualization technologies, which have been used for a long time in the IT World and the containerization technologies that mostly used in Cloud computing are two Technologies thats commonly used in enterprise datacenters and Cloud compting datacenters. These two Technologies constitute the infrastructures of the all datacenters today. These two technologies are preferred because of many benefits such as efficiency, ease of management and security. With these benefits brings performance overhead because of the virtualization layer and software. Differences between technologies lead to different performance values in different hardware layers. Choosing virtualization technology according to application features and workload that will expected, will increase the benefit to be achieved. For this reason, measurement and comparison of performance overhead rates for each virtualized hardware resources is an important issue. In this study, we use Vmware and Docker technologies that widely used in the sector. Physical equipment was considered as a separate domain and separate tests were performed for each domain and the results were compared. Docker container technology has shown better performance than most Vmware solutions.