Epizyotomi uygulanan postpartum dönemdeki kadınların stresle başa çıkma tarzlarının ebeveynlik davranışı ve emzirme başarısına etkisi
The effect of the stress coping styles of women in the post-partum period who had an episiotomy applied on parenting behavior and breastfeeding success
- Tez No: 839573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR IRMAK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma epizyotomi uygulanan postpartum dönemdeki kadınların stresle başa çıkma tarzlarının ebeveynlik davranışını ve emzirme başarısına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırma özel bir hastanede epizyotomi uygulanan postpartum dönemdeki 107 kadına uygulanmıştır. Araştırma verileri yüz yüze anket yapılarak hastane ortamında toplanmıştır. Araştırmada katılımcılara Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Ebeveyn Davranış Ölçeği (EDÖ) ve LATCH emzirme tanılama ölçüm aracı uygulanmıştır. Araştırma verileri toplandıktan sonra katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) uygulanmıştır. Katılımcıların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Kadınların çaresiz yaklaşım puanlarının eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği, ilköğretim mezunu olanların çaresiz yaklaşım puanlarının eğitim durumu lisans mezunu olanların çaresiz yaklaşım puanlarından yüksek olduğu belirlenmiştir (F=3,99; p=0,02
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of stress coping styles on parenting behavior and breastfeeding success of women in the postpartum period who underwent episiotomy. The research was applied to 107 women in the postpartum period who underwent episiotomy in a private hospital. Research data was obtained in the hospital by face-to-face survey method. In the study, the Stress Coping Styles Scale (SBST), Parental Behavior Scale (EDS) and LATCH breastfeeding diagnostic measurement tool were applied to the participants. After collecting the research data, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the participants. The relationships between the dimensions determining the participants' scale levels were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. It was determined that the helpless approach scores of women differed significantly according to their educational level, and the helpless approach scores of those who were primary school graduates were higher than the helpless approach scores of those who had a bachelor's degree (F=3.99; p=0.02