Mekanik ventilatör desteğindeki hastalara iki farklı yöntemle verilen ağız bakımının oral mukozadaki bakteriyel kolonizasyon üzerine etkisi
The effect of oral care on bacterialcolonization in oral mucosa given by two different methods to patients supported by mechanical ventilators
- Tez No: 538814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DİRİMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, mekanik ventilatör desteğindeki hastalarda iki farklı yöntemle verilen ağız bakımının etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Bülent Ecevit Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Anestezi-Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi ve Genel Yoğun BakımÜnitesinde 26.03.2017-20.02.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, mekanik ventilatör desteği başlangıcından 24 saat geçmemiş 30 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, Ağız Değerlendirme İzlem Formu, Ağız Değerlendirme Ölçeği ve Mikrobiyolojik İzlem Formu kullanılmıştır. Hastalar 2 gruba ayrılıp, deney grubundaki hastalara serum fizyolojik ve diş fırçası ile kontrol grubundaki hastalara sodyum bikarbonatlı spanç sarılı abeslangla 4 gün süreyle günde 4 kez ağız bakımı verilmiştir. Mikrobiyolojik inceleme için 1. ve 4. gün ağızdan swapla alınan kültür sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için Kocaeli Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik izin, kurumdan yazılı izin, hasta yakınlarından aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson Ki-Kare testi, t testi, Mann Whitney testi ve Fisher Exact test; Mc Nemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out experimentally in order to examine the effect of oral care given by two different methods in mechanical ventilator support patients. The research was carried out in the Anesthesia-Reanimation Intensive Care Unit and General Intensive Care Unit between 26.03.2017-20.02.2018 at Bülent Ecevit University Research and Application Center. The sample of the study consisted of 30 patients who had started to receive mechanical ventilator support but had not yet passed through 24 hours. In the collection of data; Patient Information Form, Patient Follow-up Form, Oral Evaluation Assessment Form, Oral Assessment Scaleand Microbiological Evaluation Form were used. Patients were divided into 2 groups, and patients in the experimental group has received physiological saline solution and toothbrush and in the control group has received oral care 4 times a day for 4 days with an abeslang which wrapped in sodium bicarbonat esponge. Forthe microbiological examination, the results of oral swaps taken on the 1st and 4th days were evaluated. In order to carry out the study, ethical consent from Kocaeli University Non-invasive Clinical Research Ethics Committee, written permission from the institution and informed consent were obtained from the relatives of the patient. In the evaluation of data had been used Pearson's chi-square test, t test, Mann Whitney test and Fisher Exact test; McNemar test.