Sağlık sektöründe kamu-özel ortaklığı modelinin şehir hastaneleri ekseninde değerlendirilmesi: İzmir ili alan çalışması
Evaluation of public-private partnership model in health sector in the axis of city hospitals: Field study in Izmir province
  1. Tez No: 538817
  2. Yazar: MUHAMMED TENŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kamu Özel Ortaklığı Modeli ile yapılan projeler gün geçtikçe artmasına rağmen konuyla ilgili yapılan çalışmaların azlığı ve kamuoyunun bilgisinin sınırlı olduğunun gözlemlenmesi bu çalışmanın ortaya çıkarılmasında temel gerekçe olmuştur. Kamu Özel Ortaklığı/İşbirliği, kamu hizmetlerinin sunumunda geleneksel yöntemlerin yerini alternatif yöntemlere bırakmasıyla ortaya çıkan ve kamu hizmetlerinin sunumuna özel sektörün katılımını ifade eden sözleşmeye dayalı bir yöntemdir. Kamunun hizmet sunma amacı ve özel sektörün kar etme hedeflerinin uygun risk dağılımıyla paylaşılması, değişen kamu yönetimiyle birlikte verimlilik ve etkinliğin ön plana çıkması kamu özel ortaklığının yaygın bir yöntem olarak kullanılmasına uygun ortamı hazırlamıştır. Çalışmada İzmir İlindeki Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin üst ve orta düzey yönetim grubuna mensup personelin Sağlık Sektöründe Kamu Özel Ortaklığı hakkındaki görüşleri alınmış ve bu görüşlerinin eğitim durumu, meslek, görev ünvanı ve idari çalışma sürelerine göre karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaç kapsamında 46'sı kadın, 50'si erkek toplam 96 üst ve orta düzey yöneticiye anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket; bilgi düzeyi, finansman ve maliyet, kalite, sağlık hizmetlerine erişim, verimlilik, projelendirme ve yönetim alt boyutlarına sahip toplam 36 sorudan oluşmaktadır. Boyutlara ilişkin ortalama ve standart sapma değerlerine göre, en yüksek ortalama değerin 3,66±1,14 ile kalite boyutuna, en düşük ortalama değerin ise 3,16±1,19 ile finansman ve maliyet boyutuna ait olduğu görülmektedir. Soru bazında değerlendirildiğinde ise en yüksek ortalamanın 4,39±0,99 'Kamu Özel Ortaklığı Modeli hakkında daha çok bilgilendirme gereklidir' ifadesine ait olduğu görülmüştür. En düşük ortalama ise 2,34±1,00 ile 'Türkiye'de Kamu Özel Ortaklığı Modeli konusunda yeteri kadar seminer, konferans vb. bilgilendirme yapılmaktadır.' ifadesi olmuştur. Sonuç olarak uygulaması her geçen gün artmasına rağmen katılımcıların konu hakkındaki bilgi düzeyinin çok düşük olduğu gözlenmiş ve daha çok bilgilendirmenin yapılması konusunda hemfikir oldukları görülmüştür. Kalite açısından bakıldığında ise katılımcıların şehir hastanelerinin olumlu bir etki bırakacağına dair görüş bildirdiği görülmektedir. Çalışma için seçilen konunun kamuoyu tarafından çok fazla bilinmemesi ve tek bir ildeki 18 Sağlık Bakanlığı hastanesinde çalışan üst ve orta düzey yönetici grubunun görüşleri dikkate alındığında ortaya çıkan sonuçların genellenemeyeceğini belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Public Private Partnership/Co-operation is a contractual method, which emerges when traditional methods are replaced by alternative methods in the provision of public services and expresses the participation of the private sector in the provision of public services. The purpose of the public to serve and sharing the profit targets of private sector with the appropriate risk dispersion, prominence of efficiency and effectiveness with the changing public administration has led to use of public and private sector cooperation as a common method. Although the projects carried out with the Public Private Partnership Model have been increasing day by day, the lack of studies on this subject and the fact that the public has limited knowledge has been the main reason for starting this study. In this study, the opinions of the personnel belonging to upper and middle level management groups of the hospitals in the Ministry of Health of İzmir were examined by comparing their views with respect to their educational status, occupation, job title and administrative working time. A total of 96 senior and middle managers were interviewed in this study. The questionnaire used in the study; It consists of 36 questions with knowledge level, financing and cost, quality, access to health services, efficiency, project planning and management sub-dimensions. According to the mean and standard deviation values of the dimensions, the highest average value belongs to the quality dimension with 3,66 ± 1,14 and the lowest average value is 3,16 ± 1,19 with the financing and cost dimension. When evaluated on the basis of questions, it is seen that the highest average is 4,39 ± 0,99 'More information about Public Private Partnership Model is required Soru. The lowest average with 2.34 ± 1.00 'enough about the Public Private Partnership Model in Turkey until seminars, conferences and so on. information is being made. As a result, although the application has been increasing day by day, it was observed that the level of knowledge of the participants on the subject was very low and they agreed that more information should be provided. In terms of quality, it is seen that participants state that city hospitals will have a positive effect. It is important to note that the results selected for the study are not well known by the public and the results of the top and middle management groups working in the 18 Ministry of Health in a single province cannot be generalized.