Miyokard infarktüsü geçiren geriatrik bireylerde ağrı ve uyku kalitesi
Pain and sleep quality in geriatric individuals withmyocardial infarction
- Tez No: 538818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Nisan – Eylül 2018 tarihleri arasında Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, Miyokard İnfarktüsü (Mİ) geçirmiş geriatrik hastaların göğüs ağrısı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma öncesi etik kurul, kurum ve hastalardan izin alındı. Araştırmanın örneklemi power analizi ile belirlenerek toplam 128 hasta ile çalışma tamamlandı. Araştırmanın verileri soru formu, Visual Analog Skala (VAS) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde; t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda; hastaların yaş ortalamasının 74.6±6.9 yıl ve %56.2'sinin erkek olduğu belirlendi. Hastaların %100'ü Mİ ile ilgili ağrı yaşadığını ve %93.8'i bu ağrının göğüs ve çevresinde lokalize olduğunu bildirdi. Ayrıca hastaların uyku kalitesi toplam puan ortalamasının 8.8±5.6 olduğu, %90.6'sının hastaneye yattıktan sonra uyku problemi yaşadığı, %84.4'nün uyku probleminde göğüs ağrısının etkisinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the correlation between chest pain and sleep quality of geriatric patients who were hospitalized in the Coronary Intensive Care Unit between April and September 2018 due to myocardial infarction (MI). Permissions were obtained from the ethics committee, institution, and the patients before the study. The sample of the study was determined with power analysis and the study was completed with a total of 128 patients. The data of the study were collected with questionnaire, Visual Analog Scale (VAS), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). In the analysis of the data obtained from the study; t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were used. As a result of the study, it was determined that the average age of the patients was 74.6±6.9 years and 56.2% of them were male. 100% of the patients stated that they had pain concerning MI and 93.8% reported that this pain was localized in the chest and its surrounding area. In addition, it was determined that the patients' total mean score of sleep quality was 8.8±5.6, 90.6% of them had sleep problem after hospitalization, and 84.4% had sleep problem due to chest pain.