Kronik NON-spesifik bel ağrısında mulligan mobilizasyon tekniğinin etkinliği
Investigation of short and long term effects of mulligan mobilisation techniques in chronic non-spesific LOw back pain
- Tez No: 538819
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik non-spesifik bel ağrısı (KNSBA) tanısı almış kadın hastalarda, Mulligan Mobilizasyon tekniğinin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya KNSBA teşhisi konulan 55 kadın hasta (yaş ort: 40,69 ± 6,27). Hastalar 3 gruba ayrılmış ve Grup I'e 15 seans Konvansiyonel Fizyoterapi (TENS, US sıcak paket) programı (18 kişi), Grup II'ye 9 seans Mulligan Mobilizasyon Tekniği (19 kişi), Grup III'e bu iki tedavinin kombinasyonu (18 kişi) uygulanmıştır. Katılımcılar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 6. ay'da ağrı şiddeti, ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı (EHA), esneklik, spinal mobilite, kas kuvveti, kas enduransı, korku kaçınma inanışı ve fonksiyonel aktivitelerdeki yetersizlik düzeyi bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to indicate the efficiacy of Mulligan Mobilisation Techniques in female patients diagnosed Chronic Non-spesific Low Back Pain (CNSLBP). Fifty five patients (mean age: 40.69 ± 6.27) diagnosed with CNSLBP included in this study. Patients were randomized into three groups by closed envelope method. Group 1 was applied to 15 sessions of Conventional Physiotherapy program (18 subjects), Group 2 had 9 sessions Mulligan Mobilization Technique (19 subjects), and Group 3 had combination of this two treatments (18 subjects). All patients in the study were evaluated for pain intensity, pressure pain threshold, range of motion (ROM), flexibility, spinal mobility, muscle strenght, muscle endurance, fear avoidance behaviour and functional disability level at before, after and 6 month after the treatment.