Parçacık fiziğinde eşdeğerlik prensibini ihlal eden çeşitli model ve yaklaşımlar
Various models and approaches violating the equivalence principle in particle physics
  1. Tez No: 538820
  2. Yazar: SERDAR SPOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARSLAN, PROF. DR. İNANÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC), Standart Model Genişletilmesi'nden (SME) kaynaklanan Lorentz simetrisinin ihlaline ilişkin etkiler, tek W bozonu foto-üretim pp→pγp→pW^-q'X sürecinde araştırılmıştır. γq→W^-q' süreci proton-proton çarpışmasında bir alt süreç olarak ele alınmış ve ilk durum fotonunun gelen proton demetlerinin birinden esnek olarak yayıldığı kabul edilmiştir. Protondan esnek olarak yayılan fotonlar için Weizsacker-Williams yaklaşımı kullanılmıştır. Sabit arka plan alanlarının çeşitli yönelimleri için diferansiyel tesir kesitinin davranışı, son durumdaki W bozonunun boyuna ve enine polarizasyonu göz önüne alınarak elde edilmiştir. Higgs-radyon karışım senaryosu, LHC'deki tek radyon foto-üretim pp→pγp→pRqX süreci ile araştırılmıştır. LHC için L_int=200 fb^(-1), 500 fb^(-1) ve 3000 fb^(-1) gibi yüksek luminosite değerleri dikkate alınmıştır. Radyonun R→γγ bozunum kanalını sinyal olarak kabul ederek karışım parametre uzayında sınırlar elde edilmiştir. Ayrıca, gelecekteki 100 TeV proton-proton çarpıştırıcısı için benzer bir analiz gerçekleştirilmiş ve potansiyeli LHC ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the Lorentz symmetry violation resulting from Standard Model Extension (SME) are investigated in single W boson photo-production process pp→pγp→pW^-q'X at the Large Hadron Collider (LHC). We consider the process γq→W^-q' as a subprocess in the proton-proton collision and assume that the initial state photon is emitted from one of the incoming proton beams elastically. The Weizsacker-Williams approximation is employed for initial photons which are emitted elastically from the proton. The behavior of the differential cross-section for various orientations of the constant background fields is obtained by taking into account longitudinal and transverse polarization states of the final W bosons. We investigate Higgs-radion mixing scenario through single radion photo-production process pp→pγp→pRqX at the LHC. We consider high luminosity values of L_int=200 fb^(-1), 500 fb^(-1) and 3000 fb^(-1) for the LHC. We obtain bounds on the mixing parameter space by considering R→γγ decay channel of the radion as the signal. We also perform a similar analysis for a 100 TeV future proton-proton collider and compare its potential with that of LHC.