Analysis of crust and mantle structure across Turkey using passive seismic data
Pasif sismik veriler kullanılarak Türkiye boyunca yerkabuğu ve mantonun analizi
- Tez No: 538840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Anadolu, farklı blokların ve yapıların birleşmesinden meydana gelen dünyanın tektonik olarak en aktif bölgelerden biridir. Bölge farklı dalma ve çarpışma aşamaları içeren karmaşık bir tektonik evrime sahiptir. Bu karmaşıklık, kapsamlı bir jeodinamik model oluşturmak için kabuk ve üst mantoda daha ayrıntılı gözlemler yapılmasını gerektirir. Ancak, Anadolu'nun altındaki kabuk ve manto yapısıyla ilgili bilgi halen çok sınırlıdır ve bu nedenle yapıların daha derin iç kısımlarındaki kaderi gizemini korumaktadır. Son on yılda, Türkiye'de faaliyet gösteren geniş bantlı sismik istasyonların sayısı önemli ölçüde genişlemiştir ki bu da kabuk ve mantoyu detaylı bir şekilde analiz etmek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Yakın zamanda, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından finanse edilen uluslararası bir proje kapsamında, Türkiye genelindeki işbirliğimizle ek geçici geniş bant istasyonları konuşlandırılmıştır. Bu çalışmada, ulusal ağlar ve yakın zamanlarda CAT ve NAF deneyleri kapsamında kurulan geçici istasyonlar tarafından kaydedilen geniş bant sismik deprem verileri kullanılmıştır. Amacımız, kabuk ve üst mantonun iç yapısını görüntülemek, kabuki kalınlıklarını belirlemek ve kabuk ve üst manto boyunca çok katmanlı sismik anizotropi analizi gerçekleştirmektir. Sonunda, elde edilen sonuçlar, tektonik ortamları kontrol eden faktörleri tanımlamak ve uygun jeodinamik modelleri test etmek için önceki jeolojik ve jeofiziksel verilerle birlikte yorumlanmakta ve modellenmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolia is one of the most tectonically active regions in the world which is amalgamation of different terranes and structures. This region has a complextectonic evolution which includes various stages of subduction and collision. This complexity demands more detailed observations of the crust and upper mantle to generate a comprehensive geodynamic model. However, the knowledge related to crust and mantle structure beneath Anatolia is still very limited so the fates of the structures in deeper interiors are enigmatic. During the last decade, the number of broadband seismic stations operating in Turkey has been expanded significantly which provides a unique opportunity to analyze the crust and mantle in detail. Recently, additional temporary broadband stations are deployed with our collaboration across central Turkey in the scope of an international project funded by National Science Foundation (NSF). In this study, we analyzed the broadband seismic data recorded during earthquakes by national networks and recently deployed temporary stations including the CAT and also the NAF experiments. Our aim is to image the inner structure of crust and upper mantle, detect thicknesses of the crust and analyze the multi-layered seismic anisotropy along crust and upper mantle. At the end, our results are interpreted and modeled along with previous geological and geophysical data to identify the factors controlling the tectonic settings and test plausible geodynamic models.