Develi ovası sağ sahil sulama birliğinde sulama performansınındeğerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Develi right bank irrigation association
  1. Tez No: 538839
  2. Yazar: BEHİYE TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Kayseri Develi ilçesinde faaliyette bulunan Develi Ovası Sağ Sahil Sulama Birliğinin sulama performansı ile birlik üyelerinin sulama işletmesinden memnuniyet durumları anketler ile değerlendirilmiştir. Performans değerlendirmesinde, su kullanım, mali ve bitkisel üretim performansı başlıkları altında, toplam 12 adet performans göstergesinden yararlanılarak 2015-2017 dönemini kapsayan 3 yılın değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, söz konusu dönemde yıllar bazında olmak üzere birim sulanan alana verilen yıllık sulama suyu miktarı 6444-9666 m3 /ha, sulama suyu temini oranı 2.03-3.42, yatırımın geri dönüşüm oranı %75.75-114.47, bakım masrafının gelire oranı %0.17-0.46, su ücreti tahsilat-tahakkuk oranı %31-60 olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Çiftçi memnuniyet anketlerin de üyelerin %13'ü sulama zamanını toprak nem durumuna göre, % 63'ü bitki gelişimine bakarak ve % 24'ü de tecrübelerine göre belirlediklerini ifade etmişlerdir. Ankete katılanların % 21'i sulama suyunu istedikleri zaman alabildiğini, % 11'i alamadığını, % 68'i ise sulama sırası kendine geldiğinde suyu alabildiğini ifade etmiştir. Üyelerin % 87'si sulama ücretlerinin pahalı, % 13'ü de normal olduğunu ifade etmiştir. Araştırma sonucuna göre sulama birliklerinin son kanunla DSİ 'ye devredilmesinden sonra tarafların bir araya gelerek mevcut sorunların irdelenerek yasal, mali ve teknik sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, irrigation performance of the Develi Plain Irrigation Association operating in the Kayseri Develi district and the satisfaction status of the members of the irrigation system were evaluated by questionnaires. In the performance evaluation, an evaluation of 3 years covering the period of 2015-2017 was made with the use of total of 12 indicators under the headings of water use, financial and plant production performance. According to the results of the evaluation, the annual irrigation water quantity supplied to the unit irrigated area in the period in question varied between 6444-9666 m3 / ha, the rate of irrigation water supply between 2.03-3.42, the recycling rate of the investment between 75.75-114.47%, the maintenance cost to income ratio between 0.17-7%. It was determined that the collection and accrual rate of water fee was 0.46% and 31-60%, respectively. Farmer satisfaction surveys indicated that 13% of the members stated that irrigation time was based on soil moisture, 63% on plant growth and 24% on their experience. 21% of the respondents stated that they could get irrigation water whenever they wanted, 11% didn't get it and 68% said they could get water when it came to watering. 87% of the members stated that their cost of water costs were expensive and 13% indicated as normal. According to the results of the survey, after the transfer of irrigation assocıatıons to DSI by the last law, the parties should come together and the current problems should be examined and legal, financial and technical problems should be solved as soon as possible.