Gökkuşağı alabalığı (Onchorynchus mykiss) filetolarında farklı öldürme tekniklerinin antioksidan düzeyi ve protein oksidasyonu üzerine etkileri
The effect of different slaughter techniques on antioxidant status and protein oxidation of rainbow trout (Onchorynchus mykiss) fillets
  1. Tez No: 538843
  2. Yazar: ABDULCELİL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, gıda bozulmalarının ana nedeni olarak kabul edilen protein oksidasyonu ile öldürme teknikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla başına vurma (T1), boynunu kırma (T2), ve çırpınma (T3) yöntemleri uygulanarak öldürülen gökkuşağı alabalığı (Onchorynchus mykiss) filetolarının antioksidan durumu, in vivo myofibriller protein (MP) oksidasyonu ve duyarlılığı ile ölüm sonrası oksidasyonu (hidroksil radikal oksidasyon sistemi ile indüklenen) değerlendirilmiştir. Bu amaçla farklı stres koşulları altında öldürülen balıkların +4°C'de depolanan filetolarında protein oksidasyon parametreleri [pH, laktik asit, glikojen seviyesi, sülfidril grupları (-SH), disülfid bağları (S-S), karbonil miktarları ve protein profilleri] ile antioksidan seviyeleri (superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx)), malondialdehit (MDA)), ölüm sonrası 72. saat boyunca farklı zaman aralıklarında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, protein oxidation has been accepted as the main cause of food spoilage. In this study, it is aimed to evaluate the status of antioxidant, in vivo myofibrillary protein (MP) oxidation - sensitization and post-death oxidation (induced by hydroxyl radical oxidation system) of commonly used slaughter techniques (T1; hitting to head, T2; neck crushing and T3; fluttering) on rainbow trout (Onchorynchus mykiss) fillets. For this purpose, in this study, activities of antioxidant enzyme, stress conditions and protein oxidation parameters [pH, lactic acid, glycogen level, antioxidant enzyme activities (CAT; catalase, GPx; glutathione peroxidase and SOD; superoxide dismutase], malondialdehyde level (MDA), sulfhydryl groups (-SH), disulfide bonds (S-S), carbonyl amounts and protein profiles were analyzed at different time intervals for 72 hours post-death.