Farklı muhafaza sürelerinde derin dondurucuda depolanarak sıcak dumanlanan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarında kalite değişimlerinin belirlenmesi
Determination of quality changes of hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets kept in the deep freeze for different storage time periods
- Tez No: 450582
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, taze (K: kontrol) ve derin dondurucuda (-18oC) 6 ay (A) ile 12 ay (B) boyunca depolanmış gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) sıcak dumanlanmıştır. Sıcak dumanlanan gökkuşağı alabalıkları bozuluncaya kadar buzdolabında (4±1°C) muhafaza edilmiş ve derin dondurucuda depolanma süresinin raf ömrüne etkisi kimyasal (TVB-N, TBA, pH,), mikrobiyolojik (TMAB, TPAB, TMK, TKB) ve duyusal analizler (renk, koku, tat, tekstür, genel beğeni) ile tespit edilmiştir. K, A ve B gruplarında deneme başında sırasıyla 15,41±0.25, 22,99±0,68 ve 25,84±0,12 mg/100 g olarak tespit edilen TVB-N değerleri, deneme sonunda (K, A ve B için; 14. 9. ve 3. günde) sırasıyla 36,56±0,35, 36,80±0,33 ve 36,63±0,58 mg/100g olarak tespit edilmiştir. Deneme başında K, A ve B gruplarında sırasıyla 0,62±0,05, 0,71±0,01 ve 1,75±0,02 malonaldehit/kg olarak belirlenen TBA miktarları, deneme sonunda 8,55±0,01, 8,35±0,1 ve 8,19±0,01 malonaldehit/kg olarak belirlenmiştir. K, A ve B gruplarının deneme başında ölçülen pH değerleri ise, 5,93±0,04, 5,47±0,02 ve 6,02±0,01 iken, deneme sonunda bu değerler 16. günde 6,11±0,01, 13. günde 6,24±0,02 ve 7. günde 5,96±0,06 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792), stored for 6 months (A) and 12 months (B) in deepfreeze (-18oC) and fresh (K: control) was subjected to hot smoking. Hot smoked rainbow trout was kept in refrigerator conditions (4±1°C) and the effect storage time in deep freezing on shelf life was evaluated by chemical (TVB-N, TBA, pH), microbiological (TMAB, TPAB, TYM, TCB) and sensory analyzes (color, smell, taste, general appreciation). TVB-N values which were determined as 15,41±0.25, 22,99±0,68 and 25,84±0,12 mg/100 g at the beginning of the experiment in K, A and B groups and determined as 36,56±0,35 (14th day), 36,80±0,33 (9th day) and 36,63±0,58 mg/100g (3th day) at the end of experiment, respectively. At the beginning of the trial, amounts of TBA, was determined as 0,62 ± 0,05, 0,71 ± 0,01 and 1,75 ± 0,02 malonaldehyde/kg in K, A and B groups and found as 8,55±0,01, 8,35±0,1 and 8,19±0,01 malonaldehyde/kg at the end of the trial respectively. The measured pH values of the K, A and B groups at the beginning of the experiment were 5,93 ± 0,04, 5,47±0,02 and 6,02 ± 0,01, respectively. These values were found as 6,11±0,01,6, 24±0.02 and 5.96±0.06, at the end of trial for K, A and B.