Hemşirelerin psikososyal sorunlarının ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Investigation of psychosocial problems and ways of coping stress of nurses
  1. Tez No: 538873
  2. Yazar: NAZMİYE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin psikososyal sorunlarının ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte planlanan çalışma, Nisan 2018 – Haziran 2018 tarihleri arasında Menemen Devlet Hastanesinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini bu hastanede görev yapan toplam 184 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi formu, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı yüzde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi yöntemlerine başvuruldu. Bulgular: Araştırma da hemşirelerin %94'ünün kadın, %52,7'sinin 39 yaş ve 39 yaş üstü, %62,5'inin lisans ve lisans üstü, %82,6'sının mesleğini severek yaptığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Object: This study was carried out to determine the psychosocial problems of nurses and their ways to deal with stress. Materials and Method: The study was conducted as a descriptive study in Menemen State Hospital from April 2018 to June 2018. The study samples were formed by 184 nurses who are working at that hospital. Personal information form, The Hospital Anxiety And Depression Scale (HADS) Ways of Overcoming Stress Scale were used for data collection. In analysis of the data; percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used. Findings: In the study, it was determined that 94% of them were women, 52,7% were 39 years and over 39 years old, 62,5% were undergraduate and graduate; 82,6% of them said they liked their profession.