Etlik piliç karma yemlerinde meyan kökü kullanımının performans, karkas özellikleri ve et kalitesi üzerine etkileri
The effects of using licorice in the diet of broilers on the performance, carcass characteristics and meat quality
- Tez No: 538891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, meyan kökünün (Glycyrrhriza glabra) etlik piliç karma yemlerinde doğal antioksidan olarak kullanımının besi performansı, karkas özellikleri, et kalitesi, but ve göğüs etinin besin madde içeriği ve etin raf ömrü üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 4 deneme grubu, 4 tekerrür ve her tekerrürde 20 adet etlik civciv bulunacak şekilde toplam 320 (Ross 308) adet hayvan materyali üzerinde yürütülmüştür. Etlik piliçler 6 hafta boyunca % 0, 0.5, 1.0 ve 2.0 düzeyinde meyan kökü katılan 4 farklı karma yem grubu ile beslenmiştir. Deneme sonucunda kontrol ve deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, iç organ ağırlıkları, abdominal yağ oranı ve karkas randımanı bakımından gruplar arasında istatistiki bir farklılık tespit edilememiştir. But örneklerinde gruplar arasında tiyobarbitürikasit sayısı (TBA) analizleri önemsiz bulunmasına karşın peroksit ve mikrobiyel analizlerde meyan kökü katkısının etin raf ömrü üzerine önemli etkisi olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak etin lipid oksidasyonunu engellemek veya geciktirmek açısından meyan kökü ilaveli grupların kontrol grubuna göre daha iyi sonuç verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of licorice root (Glycyrrhiza glabra) as a natural antioxidant in broiler diets on growth performance, carcass parameters, meat quality, the nutrient composition of breast and thigh meat and shelf-life of meat. The study was carried out on a total of 320 (Ross 308) animal materials with 4 experimental groups, 4 replicates each containing 20 chicks.. Broiler chicks were fed with four different licorice root levels (0, 0.5, 1.0 and 2.0 %) for 6 weeks. According to results of the present study, no statistically significant difference was found between the control and experimental groups in terms of body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion rate, internal organ weights, abdominal fat ratio and carcass yield. In addition, the analysis of TBA value was insignificant between groups, but peroxide and microbial analyzes showed that licorice additive into diet had a significant effect on the shelf life of meat. As a result, it can be said that licorice supplemented groups are better than control group for preventing or delaying the lipid oxidation of meat.