Gebelikte üriner inkontinans ve yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Urinary incontinence in pregnancy and factors affecting quality of life
- Tez No: 538892
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gebelikte Üriner İnkontinans ve Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörler Amaç: Araştırma gebelikte üriner inkotinans ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır Gazi Yaşargil EAH Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi kampüsünde kadın doğum polikliniklerine 10 Temmuz-31 Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran, gebelik haftası 30 hafta ve üzerinde olan gebeler oluşturmuştur. Örneklemi ise; yapılan güç analizine göre 0.05 yanılgı düzeyinde, %95 güven aralığında, 0.3 etki büyüklüğünde, evreni temsil etme gücüne sahip 523 gebe oluşturmuştur. Veriler standart sapma, aritmetik ortalama, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, Tukey HSD ve pearson korelasyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada gebelerin yarısından fazlasında Üİ olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urinary Incontinence in Pregnancy and Factors Affecting Quality of Life Objective: The aim of this study was to investigate the factors affecting UI and quality of life during pregnancy. Materials and Methods: The study was performed cross-sectionally. The population of the study consisted of 30 weeks and over pregnant women who applied to the gynecology outpatient clinics of Gazi Yasargil ERH between July 10th and December 31st 2017. The sample of the study was consisted of 523 pregnant with in the 95% confidence interval determined by the effect size of 0.3 and 0.05 level of significance. Data were analysed by standard deviation, using mean, ANOVA, t test in the independent groups Tukey HSD and pearson correlation analysis. Results: With that study, it was found that more than half of the participants had UI.