Retinal dejenerasyon oluşturulmuş fare modelinde neuregulin-1'in endoplazmik retikulum stresi üzerindeki etkisi
The effect of neuregulin-1 on endoplasmic reticulum stress in a mouse model of retinal degeneration
  1. Tez No: 538900
  2. Yazar: ŞEYMA SULTAN GÖNÜLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Neuregulin-1 (NRG-1), Endoplazmik Retikulum stresini (ERS) azaltan bir ajandır. Tedavi yaklaşımları oldukça kısıtlı olan retinal hastalıkların oluşumunun sebepleri arasında ERS gösterilmektedir. Projemizde retina dejenerasyonunun nedenlerinden biri olarak gösterilen ER stresini NRG-1 ile baskılamayı ve bunun retinal dejenerasyon patogenezi üzerindeki etkisini morfolojik ve immünohistokimyasal çalışmalar ile değerlendirmeyi amaçladık. Böylece ERS kaynaklı retinal hastalıklarda Neuregulin-1'in hem proflakside hem de tedavideki etkisi hakkında fikir sahibi olmayı hedefledik. Yöntem: Deney hayvanı olarak 6-8 haftalık BALB/c ırkı erkek fareler kullanıldı. Retinal dejenerasyon modeli için, farelere 60 mg/kg vücut ağırlığı dozunda N-methil- N–nitröz (MNU) intraperitoneal (IP) tek doz enjeksiyon yapıldı. MNU kullanımdan hemen önce steril serum fizyolojik içerisinde seyreltilerek farelere enjekte edildi. Tedavi grubu için; farelere 0.6 mg/kg/gün dozunda Neuregulin-1 intraperitonel (IP) enjeksiyon yapıldı. MNU enjeksiyonu yapıldığı gün 0. gün olarak kabul edildi ve tedavi, her gün tek doz Neuregulin verilerek 3. ve 7. günlerde retina diseksiyonu yapıldı. Hematoksilen-eosin ile boyanan örnekler ışık mikroskobunda incelendi, İmmunoflorosan yöntemi kullanılarak gruplara ait retina örneklerinde GRP78, CHOP, Cleaved Caspase 3 protein ekspresyonları incelendi. Hücre ölümü belirteci olarak TUNEL yöntemi kullanıldı. Bulgular: MNU ile indüklenmiş retina dejenerasyonu oluşturulmuş fare modellerinde, NRG-1 tedavisiyle ERS proteinlerinde (GRP78-CHOP-Cleaved Caspase 3) azalma gözlemlenmiştir. TUNEL sonuçlarına göre NRG-1 tedavisi uygulanan deneklerde TUNEL-pozitif hücre sayısında düşüş olduğu belirlenmiştir. Sonuç: MNU ile indüklenmiş retina dejenerasyonunda retina hücrelerinde ERS'nin hafiflediği ve hücre sağ kalımının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introducton: Neuregulin-1 is an agent reduces ER stress. Researches have been shown that ER stress causes among the reasons for the development of retinal diseases with limited treatment approaches. In this study, we aimed to investigate the suppression of ER stress as one of the causes of retinal degeneration with Neuregulin-1 and its effect on the pathogenesis of retinal degeneration with morphological and immunohistochemical studies. In that point of view, we objected to have an opinion about the effect of Neuregulin-1 on both prophylaxis and treatment in retinal diseases originating from ER stress. Materials and Methods: 6-8 weeks old male mouse of BALB/c were used. N-methyl-N (nitrosourea (MNU) intraperitoneal (IP) MNU was applied as single döşe (60mg/kg with in body weight) by intraperitonealy. Just before the MNU application it was dilueted in saline and injected to rats. For treatment group; mice was injected with Neuregulin-1 intraperitoneal (IP) at a dose of 0.6mg/kg/day for body weight. First day of MNU injection, it was accepted as day 0 and treatment was continued daily with one dose of Neuregulin and retinal dissection was performed on the 3rd and 7th days. Samples were stained with hematoxylin-eosin and investigated on light microscope. GRP78-CHOP Cleaved Caspase 3 protein expression was evaluated in group of immunfluorescence and retina samples. TUNEL method used as a marker of cell death. Results: MNU-induced retinal degeneration-induced mouse models showed a reduction in ERS proteins (GRP78-CHOP-Cleaved Caspase 3) with NRG-1 treatment. According to the TUNEL results, the number of TUNEL-positive cells were decreased in NRG-1 injected groups. Conclusion: MMNU-induced retinal degeneration showed retention of ERS and increased cell survival in retina cells.