Uyaranın hafızaya kodlanmasında işitsel görsel ve anlamsal özelliklerinin etkisi
  1. Tez No: 53890
  2. Yazar: AYŞE AYÇİÇEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmada uyaranın hafizaya kodlanmasında uyaranın hangi özellMerinin etkili olduğu, bu özelliklerin yaşa, cinsiyete bağlı olarak değişip değişmediği, uyaranın görsel özelliklerinin tek basma mı yoksa sözlü olarak isminin söylenmesiyle birlikte mi daha etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmaya 5-13 yaş grubundan 545 öğrenci katılmış ve öğrencilerle teker teker çahşılmıştır. Çalışmada 80 tene bilinen objelerin karakalemle çizilmiş resimleri materyal olarak kuüamlmıştır. Deney ve tanıma testi işitsel, görsel ve anlamsal olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Anlamsal boyutta kendi içinde eşanlamlı, zıt anlamlı ve ilgili olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Tanıma ve deney listesinde 50 resim bulunmaktadır. Tanıma listesinde gösterilen 50 resmin 25 tanesi deney aşamasında gösterilmiş olup 25 tanede yeni çelicilerden oluşmaktadır. 25 çelicinin 5 tanesi görsel, 5 tanesi işitsel, 15 tanesi anlamsal (5 eşanlamlı, 5 zat anlamlı, 5 ilgili) çelicilerdir. Resimlerin veriliş sırasından doğabilecek bir problemi önlemek için deneklerin bir kısmı tanıma teşrindeki resimleri görsel, işitsel, anlamsal sırasında alırken, bir kısmı işitsel, görsel, anlamsal sırasında bir kısmıda anlamsal, görsel, işitsel sırasında görmüşlerdir. Deneklerin hepsi deney ve tanıma listesinde görsel ve işitsel kısımlardaki objelerin hem resimleri görmüş hemde isimlerini işitmişlerdir. Testlerin anlamsal kısmında ise denekler üç gruba bölünmüştür. Deneklerin bir kısmına objelerin resimleri gösterilip onların isimleri söylenmiş, birkısmına da ise objelerin sadece resimlerini gösterilirken, diğer deneklerede sadece objelerin isimleri okunmuştur. ivElde edilen sonuçlar, 5 yaşı hariç 6-13 yaş grubunda uyaranın hafızaya kodlanmasuıda uyaranın işitsel, görsel, anlamsal özellMerinin hepsinin etkili olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda yine 5 yaşm dışında anlamsal boyutta eşanlamlı, zıt anlamlı ve ilgili çelicilerin hepsinin etkili olduğu bulunmuştur. 5 yaş grubunda ise uyaranın işitsel özellMerinin görsel ve anlamsal özelliklere göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Böylece çalışmanın l.ve 2., hipotezleri desteklenmemiştir. Aynı zamanda 5-13 yaş grubunda en iyi tanımanın objelerin resimleriyle birlikte isimlerinin verildiği durumda olduğu bulunarak hipotez 3 de desteklenmemiştir. Elde edilen sonuçlar cinsiyet ve tanıma skorları arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığım göstermiştir. Yani hem kızlar hem erkekler aynı oranda resimleri tanımışlardır. Böylece çalışmanın 4. hipotezi desteklenmiştir. Hipotez 5 de beklenildiği gibi tanıma skorlarında yaşa bağlı bir farklılaşma bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen veriler mevcut ders kitaplarının durumu çerçevesinde tartışılmış ve Milli Eğitim Bakanlığına, öğretmenlere, araştırmacılara, velilere kitap hazırlanmasında ve seçilmesi konusunda bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study was to evaluate what features of a stimulus input are most prominent in a child's encoding and whether these features change with age and whether pictures produce superior recognition. The sample consisted of 545 children. Children ranged age of 5 to 13 years old. Stimulus materials were line drawings of 80 common objects. The experimental test list contained 50 pictures. Like the experimental test list, the recognition list was 50 pictures, consisting of 25 repeated pictures, 25 distractor 5 of which are acoustic, 5 of which are visual, 15 of which are semantic (5 synonymous, 5 antonymous, 5 related). In order to provide an indication of the relative dominance of features encoded at the ages, the labels, pictures were manipulated in various combination to form visual, semantic, and acoustic distractors, which were included in the recognition test. The recognition and experimental tests were both administered to each subject individually. In the visual and hearing part of the recognition and experimental test, all of the subjects were given the objects pictures and names of the pictures. In the semantic part of the recognition test, the subjects were divided into three groups, one of whom were given the objects pictures and name of the pictures, one of whom were given only objects pictures and last of whom were given only objects name. The results indicate that all features of a stimulus (visual, hearing, semantic) input are almost equal prominent in a child's encoding, except 5 years old. Only five years old children make more false-recognition responses to hearing distractors than semantic and visual distractors. In other words while hearing features of a stimulus plays a large role in the uencoding of 5 years of child, its importance diminishes with ages; and all features of the stimulus become almost equal important from 6 to 13 years old ages. Also material given with together pictures and word condition produce more superior recognition than giving only pictures and only word condition. So hypothesis 1, 2, 3 was not supported. According to results, there were no differences between sex and total recognition scores. In other words, both boys and girls recognize the pictures in the same proportion. So hypothesis 4 was supported. Also as predicted by hypothesis 5, the mean scores of the recognition test increase depending on the age. These findings for hypothesis concerning the role of visual, hearing and semantic encoding were discussed in line with the present Turkish educational problem and some advice were given to the teachers and The Minister of Education in order for the problem to be solved. in