Bazı bitkisel kökenli yağlardan lesitin eldesi ve incelenmesi
Lecithin production from some vegetable seeds oils
  1. Tez No: 538930
  2. Yazar: SELAMİ BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada yaygın bir kullanım alanında yer alan lesitin maddesinin bitkisel ve hayvansal kökenli maddelerden eldesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Bitkisel yağ olarak Ayçiçek ham yağı ve hayvansal ana ürün olarak ta kümes yumurtası ve market yumurtası ele alınarak araştırmalar yapılmıştır. Ayçiçek ham yağı temel alınarak yapılan lesitin eldesinde; hidratasyon işlemleri ve ayrıştırma işlemleri sürdürülerek bu ham yağdan lesitin elde edilmiştir. Elde edilen lesitin standart bitkisel lesitin ile karşılaştırılması yapılarak araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Hayvansal kaynak olarak seçilen kümes yumurtası ve market yumurtasından elde edilen yumurta sarılarından lesitin eldesi için başlangıçta ekstraksiyon yöntemi, ayrıştırma, kurutma ve saflaştırma gibi işlem basamakları takip edilmiştir. Bu iki üründen elde edilen lesitin maddesi standart yumurta sarısında elde edilen lesitin maddesiyle karşılaştırılması yapılıp araştırma değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma ve çalışma sonucunda her iki farklı türden elde edilen lesitinin; elde edilme yöntemleri, yöntem verimliliği, yöntem uygulanabilirliği ve standart lesitin ile karşılaştırılması yapılıp elde edilen ürünün uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lecithin, which is a common usage area, is aimed to be derived from plant and animal origin materials. As vegetable oil, sunflower crude oil and animal eggs were used as egg products and market eggs. In the case of lecithin based on sunflower crude oil; hydration and decomposition processes were continued to obtain lecithin from this crude oil. The obtained lecithin was compared with the standard vegetable lecithin and the results of the research were evaluated.At the beginning, extraction steps, separation, drying and purification steps of lecithin extract from egg whites obtained from egg and market eggs selected as animal source were followed. The lecithin substance obtained from these two products was compared with the standard lecithin substance and the research evaluation was made.Lecithin obtained from both different species in the result of research and study; methods of production, method efficiency, method applicability and comparison with standard lecithin were evaluated and the suitability of the obtained product was evaluated.